Про УКРЛІТ.ORG

вуж

ВУЖ, а́, ч. Неотруйна змія середнього розміру, що має жовті плями з обох боків голови. — Сей рік зарідливий буде.. Жита такі, що й вуж не пролізе (Вовчок, І, 1955, 147); Чорний вуж, здіймаючи вгору лакову голівку з жовтими пелюстками, швидко плазував у гущавину (Донч., III, 1956, 166); * У порівн. Вихор наказав Зубову прикривати його, а сам вужем поповз у порожню землянку (Кучер, Чорноморці, 1956, 431).

Водяни́й вуж — неотруйна змія без жовтих плям на голові, що живе поблизу водоймищ. Довжина тулуба водяного вужа досягає 1100 мм (Визначник земноводних.., 1955, 118).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 782.

вуж (зменшене — ву́жик; вуже­ня́— маля вужа) = вужа́к

1) не­отруйна змія середнього розміру, що має жовті плями з обох боків голови; здавна вважають, що вуж приносить щастя тій хаті і тому господарству, де живе, тому вбива­ти його не можна; про це свідчить і відома байка Б. Хмельницького, яку він розповів польському послові, коли той просив його поно­вити союз із Польщею; у цій байці вуж символізує Україну, бо байка застерігає не сердити вужа (Укра­їну), що живе в домі (Речі Поспо­литій), бо на дім упаде нещастя; разом з тим вужа пов’язують з не­чистою силою; силою свого погля­ду вуж-покровитель, що живе в хліві, заманює дійну корову і ссе в неї вим’я; за повір’ям, корова, яку ссуть ужі, буде добра на удій (див. насила́ння). Крутиться, як вуж на сковороді (приказка); Такі жита, що й вуж не пролізе (Марко Вов­чок);

2) водяни́й вуж — неотруйна змія без жовтих плям на голові, що живе поблизу водоймищ; за Біб­лією, з вужами, як і з гадюками, пов’язані закляття Господа: «Бо ось я пошлю проти вас тих вужів та гадюк, що немає закляття на них, і вони вас кусатимуть, каже Господь»; отже, вуж належить і до недобрих сил, nop. у Ганни Барві­нок: «А вужаки та гадюки так по ногах да по руках у неї і в’ються»;

3) див. гуж.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 120.

вгору