Про УКРЛІТ.ORG

урожай

УРОЖА́Й (ВРОЖА́Й), а́ю, ч.

1. Загальна кількість злаків, овочів, плодів фруктових дерев, ягід, грибів і т. ін., що уродилися. — Урожаї маємо гарні, сіно також гарне (Фр., II, 1950, 115); Стирчать сухі колоски. Мізерний урожай (Довж., І, 1958, 35); І трудились люди вволю, І давали добрив полю — Вийшов добрий урожай! (Бойко, Ростіть.., 1959, 56); На величезних плантаціях, де стояли обороною батальйони, виноград було зібрано лише частково. Решта урожаю пріла на пні (Гончар, III, 1959, 208).

2. Велика кількість, багатий збір вирощеного зерна, різних плодів і т. ін. Ідуть дощі. Ідуть травневі. В народі кажуть: — На врожай! — Пшениці, — кажуть, — Буть, як гай (Брат., Пора.., 1960, 17); Трудівників усіх країн Я в рік Новий поздоровляю. Хай миру буде роком він, Хай буде роком урожаю! (Рильський, III, 1961, 167); // на когощо або який, перен., розм. Взагалі про значну кількість кого-, чого-небудь. — Кажуть, у Ніжені [Ніжині] під раду великий урожай на кармазини… (П. Куліш, Вибр., 1969, 132); І словами, повними любові, він повідав про осінні влови, про багатий рибний урожай (Гонч., Вибр., 1959, 271).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 480.

урожа́й (врожа́й) — загальна або велика кількість, загальний або багатий збір вирощеного зерна, плодів тощо; хлібороб споконвіку дбав про добрий урожай, кажучи: «Один урожай збирай, а про другий дбай», «Не той урожай, що в полі, а той, що в коморі»; добрий урожай — ознака доброї праці, тому казали: «У нероби завжди неврожай»; у народі спостережено, — «після великого врожаю часто сувора зима». Не вважай на врожай, а гречку сій, то хліб буде (М. Номис); Не проси у Бога дощу, а проси врожаю (М. Номис); Ідуть дощі. Ідуть травневі. В народі кажуть: — На врожай! — Пшениці, — кажуть, — буть, як гай (Р. Братунь).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 612-613.

вгору