ВО́РОН1, а, ч. 1. Великий хижий птах із блискучим чорно-синім пір’ям, що живе подалі від осель (переважно в лісі). На стрісі, край угла [рогу] селянської хати, Сів ворон та й кряче, недолю віщує (Фр., XIII, 1954, 94); Чорний ворон кричав на верхівці обпаленої блискавкою сосни (Донч., III, 1956, 110).
◊ Во́рон во́рону о́ка не ви́клює — один одному не буде шкодити. Пан і старшина-як брати рідні! Ворон ворону ока не виклює (Мирний, II, 1954, 85).
2. Рід гри, у якій імітується напад ворона на курчат, що їх захищає квочка. [Мотря:] Парубки гратимуть у довгої лози, у тарана; дівчата — у ворона, у гусей!.. (Кроп., II, 1958, 25); Панночка виглядає.. дівчат, що грають у "ворона" (Л. Янов., І, 1959, 143).
ВО́РОН2, прикм., нар.-поет., рідко. Вороний. Козак коника сідлає, З кониченьком розмовляє: — Біжи ж, коню, біжи ворон Аж до тихого Дунаю (Чуб., V, 1874, 169); [Явдоким (співа):] Над козачим білим трупом Чорний ворон кряче, У ніженьках, на припоні, Ворон коник плаче (Кроп., V, 1959, 164).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 1. — С. 740.
Ворон, на, м.
1) Воронъ, Corvus. По дівчиноньці отець-мати плаче, а по козакові чорний ворон кряче. Мет. 96.
2) — морський. Альбиносъ. Вх. Пч. II. 9.
3) Дѣтская игра, въ которой воронь хватаетъ дѣтей, а мать защищаетъ ихъ и пр. Маркев. 71. Чуб. 73, 75; Ив. 56; КС. 1887. VI. 483. Ум. Воронок. Аф. 322. Ув. Вороняка. Аф. 322.
Ворон, на, не. = Вороний. Ворон коню, біжи швидко. Мет. 74.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 1. — С. 255.
во́рон = крук = крюк —
1) (зменшено-пестливе — вороно́к, вороно́нько; вороня́ — пташа ворона) великий хижий птах із блискучим чорно-синім оперенням, що живе подалі від осель (перев. в лісі); нечистий птах, пов’язаний зі світом мертвих; не користується симпатіями передусім через чорне оперення («Чорний, як ворон чорненький», «Крукові й мило не поможе»); з глибокої давнини вважається лиховісним птахом, вісником смерті, що широко відбито в українському фольклорі (кажуть: «Кому ворон над головою кряче, той має щастя собаче»; проклинаючи, кажуть: «Бодай (Щоб) над тобою ворони каркали!», «Нехай над ним ворони крякають!»; клянучись, кажуть: «Ворони щоб наді мною крякали!»; у козацькій пісні співають: «Чорний ворон прилітає, тіло об’їдає, Біле тіло об’їдає, кістки покидає»); у «Слові о полку Ігоревім» ідеться про зловісне крякання воронів, а поганий половчанин зветься чорним вороном; птах символізує пожадливість («Не такий крук, щоб впустив з рук»), корисливість, кар’єризм («Ворон не б’є на голу кістку»); коли кричить крук, спльовують, як і в тих випадках, коли бояться зурочення або пристріту; коли ворон кине вгорукамінчик, то хтось помре, а коли сяде біля хати й тричі крякне — жди недоброго; разом з тим ворон вважається й мудрим віщуном, бо живе сто, а то й триста років і знає багато таємниць; може передбачити смерть, нашестя ворогів, знає, де закопані скарби, дає мудрі поради билинним і казковим героям, у піснях приносить матері звістку про загибель синів; у гнізді ворон зберігає золото, срібло, коштовне каміння; ворон-крук є володарем живої й неживої води та золотих яблук; у Чистий четвер ворон зі своїм сімейством поспішає викупатися у воді, що має цілющу силу; у казках женихається до прекрасної царівни і забирає її у свої далекі країни; в народному епосі Ворон Воронович часто ототожнюється з Вітром; за поведінкою птаха вгадували погоду й ту чи іншу подію, — «ворон кряче — на нещастя, ворона — на дощ», «ворон до обіду віщує гостя». Сидить ворон на могилі та з голоду кряче… (Т. Шевченко); По дівчиноньці отець-мати плаче, а по козакові чорний ворон кряче (А. Метлинський); Злетілись, як ворони, на мою працю (І. Франко); Не штука — вбити крука: злови-но живого (приказка); Де стерво, там і круки (І. Франко); фразеологізм: во́рон во́рону (крук круко́ві) о́ка не ви́клює — свій своєму не буде шкодити; І. Франко витлумачує цей вислів так: «Між злими людьми все існує природний союз, — один злий не шкодитиме другому»;
2) рід народної гри, у якій імітується напад цього птаха на курчат, що їх захищає квочка; 3) (з великої літери) тільки Во́рон див. порі́г 2.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 115-116.