Про УКРЛІТ.ORG

ведмідь

ВЕДМІ́ДЬ, ме́дя, ч. 1. Великий хижий ссавець з незграбним масивним тілом, укритий густою шерстю. В бору плодились кабани, Ведмідь і сарна прудконога (Щог., Поезії, 1958, 359); А понад тим глуха тиша довкола, переривана ніби стрекотом вивірки на гілляці або риком ведмедя в чагарі (Фр., II, 1950, 92); Тут усі були мисливці і знали, що значить не мати патрона, коли на тебе йде ведмідь (Багмут, Опов., 1959, 30); По берегах північних морів і на плавучих крижинах Північного Льодовитого океану зустрічається білий ведмідь (Зоол., 1957, 3); * У порівн. Денис повертався, як ведмідь за горобцями: пекли ботинки (Тют., Вир, 1964, 341).

Ведмі́дь на ву́хо наступи́в див. наступа́ти.

2. перен., розм. Про незграбну, неповоротку людину. Ще тут живе шведка, панна, ведмідь той вчений… ся не спокусить нікого — ні! (Вовчок, І, 1955, 376); Данько не мав, звісно, найменшої охоти попадатися в лапи такому ведмедеві [вартовому] (Гончар, Таврія.., 1957, 67).

3. розм. Суміш різних вин або суміш вина з чаєм чи кофе. — Як вип’ю цього ведмедя ще одну чарку, то.. так і піду по хаті гацати метелиці, ще й на одній нозі (Н.-Лев., III, 1956, 115).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 316.

ведмі́дь (ж. ведме́диця; зменшено-пестливе — ведме́дик, ведмежа́, ведмежа́тко — маля ведмедя) — великий хижий ссавець з незграб­ним масивним тілом, укритий гус­тою шерстю (незграбність звіра лягла в основу виразу «зробив вед­межу послугу (прислугу)», тобто «прислужився невміло, лише зав­давши прикрощів»); народні на­зви — Миха́йло (див. ще ву́йко 3), бурми́ло; тварину наділено різно­манітною народною символікою: сили («Міцний, як ведмідь», «Сила, як у бурмила», «Здоров, як ведмідь, а дурний, як пень»), незграбності («Ізвивається, як ведмідь у танці»), невдоволення («Бурчить, як вед­мідь»), відлюдності («Живе, як вед­мідь у барлозі»), ненажерливості («У ведмедя десять пісень і все про мед»); малих дітей лякали «ведме­дем з торбою»; з твариною пов’язані певні календарні дні; на Здвиження (14/27 вересня) ведмідь лягає в барліг; на Оксану Веснопровісницю (24 січня/6 лютого) або на Спиридона Сонцеворота (12/25 грудня) він повертається в барлозі на інший бік, а встає на Благовіщен­ня (25 березня/7 квітня) або в день Водяника (11/24 квітня); у народ­них замовляннях ведмідь, як і вовк, лисиця, заєць, куниця, со­боль, належить до тварин «серед­нього царства»; з-поміж хижа­ків, як і вовк, займає централь­не місце. Ведмедя не налигаєш (М. Номис); Ведмідь танцює, а ци­ган гроші бере (прислів’я); В бору плодились кабани. Ведмідь і сарна прудконога (Я. Щоголев); Не жи­руй з ведмедем, а то він тебе зада­вить (М. Номис); Швидкий, як ведмідь за перепелицями (М. Номис); До меду тягли ведмедя за ву­ха, а від меду — за хвіст (припо­відка).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 67-68.

вгору