Про УКРЛІТ.ORG

реп'ях

РЕП’Я́Х, а, ч.

1. Бур’ян родини складноцвітих з чіпким суцвіттям і з колючками. Під полом лежали усякі трави і коріння: ..дурман, усякі реп’яхи, куряча сліпота та й багато дечого (Кв.-Осн., II, 1956, 189); Не годилося б, на мій погляд, в’язати оцей застарілий реп’ях в один букет з пахучими польовими квіточками (Мирний, V, 1955, 391); Стала б їсти [пташка], так глибокий Сніг сугорбками замів Й очерету ствіл високий І бадилля реп’яхів (Щог., Поезії, 1958, 384).

2. Колюча чіпка головка, суцвіття цієї рослини. Хлопці з веселим гуком розбіглись на дві ватаги. Пани зразу почали вмощувати собі з бур’яну великі животи, ліпили на лоб і на груди замість кокардів і гудзиків реп’яхи (Вас., І, 1959, 213); Брів [Давид] бур’яном у двір, де будівлі цегляні. Чіплялись реп’яхи до шинелі (Головко, II, 1957, 17); * У порівн. Пріська так реп’яхом за нього [Нечипора] і держиться (Кв.-Осн., II, 1956, 104).

◊ Пристава́ти (приста́ти) реп’яхо́м; Пристава́ти (приста́ти) мов (як, на́че і т. ін.) реп’я́х див. пристава́ти; Причі́плюватися (причіпля́тися, причепи́тися) як (мов, немо́в і т. ін.) реп’я́х див. причі́плюватися.

3. перен., розм. Про причіпливу людину. Аж ось наздоганяє його Петро Шраменко.Чого ще оцей бабський реп’ях од мене хоче?каже, зупинившись, Кирило Тур (П. Куліш, Вибр., 1969, 192).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 512.

реп’я́х — бур’ян родини склад­ноцвітих із чіпким суцвіттям і з ко­лючками, а також чіпка головка, суцвіття цієї рослини; виступає об’єктом традиційного порівнян­ня, символізуючи причепливу, на­стирливу людину, звідки «приставати реп’яхом, мов реп’ях, як реп’­ях», «причіплюватися, як реп’ях», «учепився, як реп’ях, та й дер­житься»; рослина уживається в на­родній медицині.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 497.

вгору