Про УКРЛІТ.ORG

невидимка

НЕВИДИ́МКА, и, ж. і ч.

1. Те, що неприступне зорові, чого не можна побачити. Шапка зветься тая — невидимка (Чуб., І, 1872, 87); Я своєю одежею.. колю панам очі. Я рад би був, щоби моя одежа сталася на той час невидимкою (Март.. Тв., 1954, 200); * У порівн. Що вже за варту виставляв пан, і з рушниць палили, ..а їй [жар-птиці] хоч би й що: як та невидимка прилетить (Юхвід, Оля, 1959, 42).

2. Маленька тонка шпилька для жіночої зачіски.

3. у знач. присл. невиди́мкою. Непомітно, приховано. Не хотілось би, щоб на моїй книжці стояв невидимкою епіграф (Л. Укр., V, 1956, 161); Ось тут десь недалеко невидимкою стежить за тобою страшна сусіда (Вас., II, 1959, 31).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 257.

невиди́мка — та чи інша річ, яка, за повір’ям, здатна зробити її гос­подаря невидимим; така річ дасть змогу її господареві дістати все, чого він забажає; однією з таких речей є кісточка, яка є нібито в чорній кішці без жодної світлої во­лосини; якщо знахар знайде таку кішку, він варить її в чавунному котлі доти, доки не розваряться всі кістки (це могло відбутися й за двадцять ночей); залишалася лише сама чорна кісточка; вона і є неви­димкою; нечиста сила стерегла знахаря або того, хто замовляв таку кісточку, і досить було задрімати або не так проказати замовляння, як вона викрадала цю кісточку; кому на роду написано, той з першого разу знайде, а кому ні, то ніколи не знайде; невидимкою стає і той, хто знайде цвіт папороті й закладе йо­го за щоку; див. ще ша́пка 2.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 390.

вгору