Про УКРЛІТ.ORG

нація

НА́ЦІЯ, ї, ж.

1. Конкретно-історична форма спільності людей, об’єднаних єдиною мовою і територією, глибокими внутрішніми економічними зв’язками, певними рисами культури і характеру. Соціалізм проти насильства над націями (Ленін, 28, 1956, 256); Українська нація.. будує свою культуру, національну формою, соціалістичну змістом (Рильський, III, 1956, 81).

2. Держава, країна. Найважливіше завдання Організації Об’єднаних Наційзабезпечити мир і безпеку для народів (Рад. Укр., 10. XII 1946, 3).

Генера́льна Асамбле́я Організа́ції Об’є́днаних На́цій див. асамбле́я; Об’є́днані На́ції див. об’є́днаний.

3. перен., ірон. Про яку-небудь групу людей. Він [міліціонер] повів невідомого громадянина ковальської нації, який шарпав на собі шкіряну фартушину, лаявся задьористо й вигадливо (Ю. Янов., V, 1959, 140); Попів і тих, хто вірить в вас, Візьміть собі в небесну націю (Еллан, І, 1958, 144).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 232.

на́ція — стійка спільнота людей, що приходить на зміну народності та утверджується на державниць­ких засадах; прикметник — націона́льний — який стосується нації, пов’язаний з її суспільно-політич­ною діяльністю, відображає її ха­рактер, особливості; також який належить даній країні або стосує­ться її народу; державний; націона́льна мо́ва — мова нації, що скла­лася на ґрунті мови тієї народно­сті, з якої розвинулася ця нація, сформувавшись, закріпилася в лі­тературі і стала літературною мо­вою етносу. Національна політика, школа, культура, гордість, акаде­мія, галерея; Національний театр, університет, банк, музей, парк, ха­рактер, інтерес.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 387.

вгору