КИСІ́ЛЬ, селю́, ч. Драглиста страва з ягідного або фруктового сиропу, молока тощо з домішкою крохмалю. З-за спини повз нього простяглись руки з мискою киселю вишневого (Головко, II, 1957, 65); Із солодких страв рекомендується кисіль з малини або полуниць (Укр. страви, 1957, 30); Молочний кисіль.
◊ Да́ти киселю́ кому — ударити кого-небудь коліном ззаду; побити.— І всім дадуть нам киселя [киселю] (Котл., І, 1952, 219); Натяга́ти (натягну́ти) на кисі́ль шку́рку див. натяга́ти; Сьо́ма (деся́та і т. ін.) вода́ на киселі́ див. вода́.
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 4. — С. 153.
Кисіль, лю́, м. Кисель. Добрі зуби, що й кисіль їдять. Ном. № 2048. Правда Сидорова! киселем млинці помазані, на паркані сушаться. Ном. № 6883.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 2. — С. 239.
кисі́ль — драглиста страва з ягідного або фруктового сиропу, молока тощо з домішками крохмалю; у гуцулів варили страву (різновид киселю) зі слив, кукурудзяних крупи або борошна, а також з гречаного або житнього борошна і називали її кисе́лицею; кисіль як нехитра проста страва виступає об’єктом жартів («Добрі зуби, що й кисіль їдять», «Правда Сидорова! Киселем млинці помазані, на паркані сушаться»); про далеку рідню свідчить каламбурний вираз сьо́ма (деся́та) вода́ на киселі́; фразеологізми: да́ти киселю́ — ударити кого-небудь коліном ззаду, побити; натягти́ на кисі́ль шку́рку — силкуватися довести щось непереконливими аргументами.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 285.