ГОСТИ́ННІСТЬ, ності, ж. Властивість за знач. гости́нний. — Традиції гостинності, які свято шанує народ, ..не дозволяють мені відмовити вам (Смолич, І, 1958, 59); Гнат, зберігши гостинності такт, Підбирає слова милозвучні (С. Ол., Вибр., 1957, 161); // Готовність, бажання приймати гостей і пригощати їх. Острів’яни виявляють морякам свою приязнь і гостинність, запрошують в свої оселі, частують кокосовими горіхами й апельсинами (Довж., Зач. Десна, 1957, 443); Гість не скористався із її гостинності, і все печене й варене так і залишилося на столі цілим і непоїденим (Тют., Вир, 1960, 104); // Гостинне приймання. Хотілось би особисто подякувати за ту незвичайно сердечну гостинність, яку Ви… виявили під час пробування мого у Львові (Коцюб., III, 1956, 269); Поснідавши, лісничий подякував за гостинність і зібрався їхати (Донч., IV, 1957, 55).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 2. — С. 143.
Гости́нність, ности, ж. Гостепріимность. Худобу свою проциндрив…. (на) широких унтах, по старосвітському звичаю гостинности. К. XII. 22.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 1. — С. 318.
гости́нність — народна традиція з любов’ю та повагою приймати і частувати гостей; також готовність, бажання приймати гостей і пригощати їх; сама церемонія гостинного приймання кого-небудь; ще імператор Маврикій (VI ст.) пише: «Слов’яни сердечні до чужинців, гостять їх у себе і дружньо проводять їх з місця на місце, куди їм треба. А коли через недбальство господаря стане гостеві яка кривда, то проти такого господаря озброюється його сусід, бо кривда для чужинця, то безчестя для всіх»; Ібн-Русте (Xст.) пише про русів, що ті шанують чужинців і ласкаво з ними поводяться, а коли гості вдаються під їхню опіку, боронять їх від усякої пригоди; історик Гельмольд (XIIст.) пише, що «немає народу привітнішого від слов’ян через їх гостинність»; з давніх часів наші предки вірили, що «гість у дім — Бог із ним», тому гостя приймали щедро, мали навіть окремий дім, призначений для гостей; там був стіл з різними напоями та стравами; здавна стіл для гостей накривали чистою скатертиною і припрошували до нього всякого гостя, свого чи чужого (див. ще гість 1); званого чи несподіваного гостя обов’язково припрошують сідати, що пов’язано з різними прикметами: «Сідайте, аби діти спали», «Сідайте, аби квочки добре сідали (щоб рої сідали, щоб старости сідали, щоб усе добре сідало)»; пригощаючи, кажуть: «Чим багаті, тим і раді», «Чим хата багата, тим і рада», «Що хата має, тим і приймає». Українська гостинність; Старосвітський звичай гостинності; Виявляти гостинність; Дякувати за гостинність.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 151-152.