Про УКРЛІТ.ORG

гадючник

ГАДЮ́ЧНИК, а, ч.

1. Місце, де живуть гадюки; кубло гадюки. Звалища артилерійських снарядів, що, мов гадюки в гадючнику, дрімали в цій землі, приховані бур’янами (Гончар, Тронка, 1963, 285).

2. перен. Скупчення ворожих сил. Доки минули цей розворушений гадючник — смугу повсталих колоній та хуторів — до краю вимучились всі, від командира до гуртоправа (Гончар, Таврія.., 1957, 414); В своєму гадючнику українські буржуазні націоналісти розпинали і обпльовували ім’я Шевченка, лили на нього потоки бруду,.. дико знущалися над його світлою пам’яттю (Жовт., 2, 1956, 88).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 11.

гадю́чник — багаторічна трав’я­ниста рослина родини розових; квітки білі, іноді рожеві, шестипе­люсткові у золотистому суцвітті; цвіте в червні-липні; росте по всій території України на вологих лу­ках, берегах річок і болотах; у на­роді вважають, що квітки рослини наділені великою силою, пильну­ють вроду, чари та розкішні при­нади красунь; у ніч на Купала дів­чина «на порі» клала квітку росли­ни за пазуху, до кишені, за стрічку солом’яного бриля або залишала її на воротах чи на стежці, якою хо­дить парубок; вважалося, що запах рослини збуджує велике й при­страсне кохання, а по одруженні багато гарних і слухняних дітей.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 126.

вгору