Про УКРЛІТ.ORG

явище

Я́ВИЩЕ, а, с.

1. Будь-який вияв змін, реакцій, перетворень і т. ін., що відбуваються в навколишньому природному середовищі. Хімічні явища відбуваються як у нашому організмі, так і в навколишній природі (Уроки.. хіміка, 1956, 3); Багато явищ, які відбуваються в земній атмосфері і у водній оболонці Землі, так чи інакше зв’язані з явищами, які відбуваються на Сонці (Наука.., 8, 1956, 25); Новгородський літопис правильний усіма своїми визначеннями, що стосуються астрономічних явищ. Вони узгоджуються з сучасними науковими даними навіть в місяцях та днях (Знання.., 1, 1966, 11); Все, що творилося навкруги в цьому гримучому хаосі, його не лякало і сприймалося ним досі скоріше не як війна, а як стихійне якесь явище, як, приміром, землетрус чи смерч в азіатських пустинях (Гончар, III, 1959, 42); // мед. Симптом, ознака якого-небудь захворювання. [Мелешко:] Але гадаю, що це суто нервове явище.. Спробуйте поки ці таблеткиручуся, біль моментально вщухне (Коч., II, 1956, 492); // філос. Зовнішній вияв сутності предметів, процесів; безпосереднє відбиття речі в почуттєвому сприйнятті. Зрозуміло, основне положення марксистської діалектики полягає в тому, що всі грані в природі і в суспільстві умовні й рухливі, що немає жодного явища, яке б не могло, при певних умовах, перетворитись у свою протилежність (Ленін, 30, 1972, 5).

Приро́дні я́вища; Я́вища приро́ди — ознаки, зміни, зумовлені, спричинені законами природи. Тисячолітній дуб, що виростає з маленького жолудя,— звичайне природне явище (Жур., Звич. турботи, 1960,10); Людина була ще безсилою перед явищами природи, не мала ні досвіду, ні навичок у роботі (Іст. СРСР, І, 1956, 5).

2. Подія, факт. Літак і електрика стали в колгоспному селі звичайним явищем (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 67); У школярки починається юність. У неї з’являються таємниці, яких вона не мала раніше. Явища й люди, і все навколишнє життя дістають тепер нову оцінку (Донч., IV, 1957, 163); Поряд з романами, які охоплюють більш-менш вузьке коло історичних явищ, в нашій літературі є й твори ширшого масштабу (Рад. літ-во, 3, 1957, 14); // Властивість, особливість кого-, чого-небудь. Характерною рисою капіталістичного світу є мілітаризація економіки, одне з найпотворніших явищ буржуазного ладу (Ком. Укр., 11, 1966, 53); Активна участь у виборах — закономірне явище в суспільстві, де сам народ — повновладний господар своєї долі (Ком. Укр., 6, 1975, 52); // Сфера, галузь. Література і мистецтво сміливіше проникають в нові явища нашого життя, глибше відтворюють у художніх образах героїчну епоху будівництва комунізму (Ком. Укр., 5, 1963, 25); Для зручності я, за звичаєм, користуюся здебільшого термінами література і мистецтво, як назвами окремих явищ культури, хоча, само собою, література є, власне, складовою частиною мистецтва в широкому значенні слова (Рильський, Веч. розмови, 1964, 77); // Незвичайна, видатна людина. Агатангел Кримський був явищем незвичайним і водночас закономірним (Рад. літ-во, 6, 1967, 38); // Рідкісна, виняткова тварина. — З вашого, Григорію Тарасовичу, коня треба б негайно здерти шкуру, напхати соломою й виставити в музеї. Це — феноменальне явище (Довж., І, 1958, 77).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 620.

вгору