Про УКРЛІТ.ORG

шипшина

ШИПШИ́НА, и, ж.

1. Дикоросла троянда з простими, не махровими квітками і з стеблами, вкритими шипами, плоди якої багаті на вітамін С, цукри, органічні кислоти, каротин, пектинові та інші речовини. На одному косогорі розрослась густа-прегуста дереза, терен та шипшина (Н.-Лев., III, 1956, 127); Тонким ароматом віяло від шипшини в червоних і лимонно-жовтих квітах (Тулуб, В степу.., 1964, 114); Прищеплюючи вічко троянди до шипшини, Йосип продовжував: — Ти бачиш, Юлко, я сам вкладаю життя в цю лозину. То як же мені старіти?.. (Томч., Готель.., 1960, 32); Насіння шипшини і глоду, як і більшості лісових порід, після достигання впадає в глибокий спокій (Хлібороб Укр., 9, 1968, 44).

2. Плоди цієї рослини. Через вікно, з якого на той час було знято грати, стали вилітати в сад різноманітні кошики, кружки, сита.., мішечки з[грибами, кмином, сушеною шавлією, шипшиною і т. п. (Вільде, Сестри.., 1958, 456); Серед великої кількості ягід, фруктів і плодів найбагатшою на вітаміни є.. шипшина (Наука.., 4, 1962, 51); Шипшина — це не тільки полівітаміни, але й добрі ліки від багатьох хвороб шлунка, нирок і особливо печінки (Хлібороб Укр., 9, 1969, 41).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 455.

шипши́на (зменшено-пестливі — шипши́нонька, шипши́ночка) — дикоросла троянда з простими, не махровими квітками і з стеблами, вкритими шипами, а також плоди цієї рослини; у народі називають гайово́ю ро́жею; цвітіння шипшини пов’язують із настанням справжнього літа: «Зацвіла шипшина — почалося літо», за народною прикметою, «якщо шипшина не розкрила цвіту — буде дощ»; із пелюстків рожевої шипшини варили мед для очищення крові, а товчені пелюстки вживали для гоєння ран; за народними віруваннями, шипшина створена лукавим, щоб люди лаялися й грішили, коли вколються. Не для тебе, Василечку, шипшину садила (пісня); Поколеш білі ніжки та й на шипшиночку (пісня).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 650.

вгору