Про УКРЛІТ.ORG

хижак

ХИЖА́К, а́, ч.

1. Хижа тварина, хижий звір. — Дикі Вівці давно вигибли від пазурів та зубів Вовків та інших хижаків (Фр., IV, 1950, 120); Служба боротьби з акулами на узбережжі Австралії веде постійний нагляд за хижаками моря, намагаючись тримати їх на відстані від багатолюдних пляжів (Веч. Київ, 8.I 1969, 3); Шуліка полетів далі, несподівано шугонув униз, черкнув води, і в гострих кігтях хижака повисла надійно затиснена жаба (Шиян, Баланда, 1957, 73); Справжні ящірки є спритними хижаками. Вони полюють на різних комах, дощових червів, павуків, а також на дрібних хребетних (зокрема на менших за себе ящірок) (Визначник земноводних.., 1955, 97); // мн. хижаки́, і́в. Родина жуків, які поїдають дрібних комах та личинок; // перен., розм. Літак, пілот, який здійснює розбійницькі нальоти на мирну країну; стерв’ятник. Не доходячи до села, де розташувався полк, він почув виття літаків і побачив, як чотири хижаки атакували село (Багмут, Опов., 1959, 69); Люди з острахом позирають на обрій: чи не підкрадаються хижаки з чорними хрестами (Тют., Вир, 1964, 332).

&́9671; Чотирино́гий хижа́к — хижий звір. Почувши вперше тривожні сигнали — кра, кра! — я подумав: чи не підкрадається ласий чотириногий хижак? (Ковінька, Кутя.., 1960, 28).

2. перен. Той, хто наживається, збагачується за рахунок грабежу або експлуатації кого-небудь. Франко виставляє перед читачем цілу портретну галірею таких хижаків — з залізною волею, з звірячими кровожадними [кровожерними] інстинктами, сухих, упертих і безсердечних (Коцюб., III, 1956, 38); — Уявіть собі, ось кінчиться війна… Очевидно, імперіалістичні хижаки знову візьмуться за своє… Знову розгорнеться боротьба між суперниками, між конкурентами (Гончар, III, 1959, 428); // Держава, суспільство і т. ін., де панує політика грабежу й насильства. Версальський мир довів навіть дурням і сліпим, навіть безлічі короткозорих людей, що Антанта була й залишилася таким же кривавим і брудним імперіалістським хижаком, як і Німеччина (Ленін, 39, 1973, 88); Імперіалізм — цей кривавий, небезпечний хижак — вдається до всіляких підступних дій, не зупиняючись перед найжахливішими злочинами, щоб загальмувати революційний процес і перешкодити народам іти вперед по шляху прогресу (Ком. Укр., 10, 1968, 12).

3. перен. Той, хто по-грабіжницькому веде господарство, користується засобами, які виснажують природні багатства, займається незаконним полюванням, недо-зволеною рибною ловлею тощо. Слідом за хижаками-лісопромисловцями йшли магнати випасного тваринництва (Рад. Укр., 20.I 1971, 4).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 52.

вгору