Про УКРЛІТ.ORG

узвар

УЗВА́Р, у, ч.

1. Солодка рідка страва із сушених фруктів і ягід, зварених у воді; компот. Після печені молодиці подали узвар (Н.-Лев., IV, 1956, 104); Найбільш поширеною солодкою стравою є узвари із сушених фруктів — яблук, груш, вишень, слив, ізюму (Укр. страви, 1957, 277); Біля комори Марія ножем розрізує яблука-падалицю.. І така падалиця згодиться взимку на узвар (Шиян, Баланда, 1957, 180); // заст. Солодкий відвар із сушених фруктів, що готувався напередодні церковних свят — різдва і хрещення — як обрядова страва. На покуті — горщики з кутею та узваром у сіно глибоко зарились, у мисці — свята вода з кропилом (Вас., І, 1959, 304).

2. Сушені фрукти і ягоди. Він дякував старій за все — за повну торбу, де лежала тепер ціла ще сива паляничка, за узвар, якого вкинула Устя до торби, за сало… (Кос., Новели, 1962, 114).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 405.

узва́р — солодка рідка страва із сушених фруктів і ягід, зварених у воді; компот із сухофруктів; ритуальна страва у Святвечір та Щедрий вечір разом з кутею та іншими стравами Багатої вечері й вечері на Голодну кутю; за різдвяним обрядом, разом з кутею й буханцем хліба ставлять і узвар на покуті, почесному місці; споживають узвар і під час інших обрядів — на хрестинах, на похороні, на поминках. Узвар на базар, а кутя на покуття (приказка).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 610.

вгору