Про УКРЛІТ.ORG

товариство

ТОВАРИ́СТВО, а, с.

1. збірн. Група людей, що перебувають в тісних стосунках; найближчий комусь колектив; середовище, коло знайомих. Гризельда швидко звикла до нового краю. Поважна та розумна, вона не любила забавок, не любила веселого шумливого товариства, хоч була ще й молода (Н.-Лев., VII, 1966, 94); У товаристві лад — усяк тому радіє. Дурне безладдя лихо діє. І діло, як на гріх, Не діло — тільки сміх (Гл., Вибр., 1951, 10); Лягаючи спати, Гриць ніяк не хотів вірити, що завтра вранці він розпрощається з рідним селом, з любим товариством (Добр., Ол. солдатики, 1961, 6); // Коло або група людей, взагалі пов’язаних певною спільністю (походженням, становищем у суспільстві, інтересами тощо). [Дженні:] О, пане майстре, ви звикли дамам править компліменти. [Річард:] Чому гадаєте, що звик? [Дженні:] Авжеж, ви все були в блискучім товаристві, часами й при дворі у короля (Л. Укр., III, 1952, 18); Вражена тим [вбивством чоловіка Сіхея], товариство собі добирає Дідона. Всі, кого жах, і ненависть, і лють поєднали, Сходяться (Зеров, Вибр., 1966, 231); Княгиня Волконська та княгиня Трубецька кинули виклик цареві, залишивши вище товариство, звичну розкіш і веселе безтурботне життя, щоб розділити з своїми чоловіками їх страдницьку долю (Тулуб, В степу.., 1964,182); Коли дізнався, що хлопця затягує злочинне товариство, батько, не вагаючись, пожертвував посадою, становищем, сам попросився перевести його на периферію (Гончар, Бригантина, 1973, 116); // Близькі товариші, приятелі, друзі. І отак-то без товариства, без ласки, привіту виростала дурненька Солошка, самотньо, як звіря яке (Мирний, І, 1954, 55); «За товариством скучає», думала мати. І вже, щоб потішити сина, то ввечері, коли хлопці забігали провідати товариша, допізна не заганяє Артема до хати (Головко, II, 1957, 241); // Уживається як звертання в знач.: товариші. «Точка, хлопці!» — механік зітхає.. «ми до фінішу вчасно прийшли. З честю виконали, товариство, завдання, що на себе взяли» (Сос., І, 1957, 498).

2. тільки одн. Теплі, товариські взаємини між кимсь, між членами якого-небудь колективу; близькість, заснована на прихильності, довір’ї, взаєморозумінні; дружба. [Петро:] Ми ще невеличкими грались, малими товаришували; хай те дитяче товариство повернеться тепер у побратимство… (Мирний, V, 1955, 182); Дружба, товариство, єдність, одностайність — це ж основна тема непогасного «Тараса Бульби» [М. Гоголя] (Рильський, III, 1956, 7); Передерій був людиною замкнутою і не водив тут ні з ким товариства (Цюпа, Краяни, 1971, 73).

3. Група осіб, які в даний момент, в якийсь період часу разом проводять дозвілля. Отут побачили б ви у неділю і по празниках, скільки збирається народу!.. Ідеш було, дивишся-дивишся та й не втерпиш: вилізеш з тарантаса і підійдеш до якого-небудь товариства (Стор., І, 1957, 76); Надія, що панна Анеля часом заскочить до зали..мирила мене з мало цікавим для мене товариством (Коцюб., II, 1955, 253); Аж ось він опинився у великій кімнатітам сиділо за столом велике товариство (Л. Укр., III, 1952, 475); Після засідання запросив мене панотчик на склянку пива. Пристав до нашого товариства той другий червоний панотчик та ще один навчитель (Март., Тв., 1954, 214); Він зайшов у сад і очима знавця подивився на молоде товариство (Мак., Вибр., 1954, 240).

4. кого або яке, тільки одн. Спільне перебування з кимсь (де-небудь, під час чого-небудь і т. ін.); присутність кого-небудь. Маємо ще одну товаришку, панну Гассель.. Всі, і я в тім числі, вдоволені з її товариства (Л. Укр., V, 1956, 392); Опанас озирнувся: Василь. В товаристві таких, як сам, з Кравчиною чи Чуприною, звичайно, на чолі, з торбинками за плечима. «Пішли до столиці по трактори. От голови!..». (Довж., І, 1958, 75); Я хотіла чим швидше позбутися товариства Ривки (Вільде, Ті з Ковальської, 1947, 47); Міг би розповісти, як жде свого сокола у відпустку і як святкує нарешті душа його, коли син отак, як зараз, сидить під тополями у чабанському товаристві, самою своєю з’явою змінивши одноманітність батькового життя (Гончар, Тронка, 1963, 14).

5. Організація, об’єднання людей, які ставлять перед собою спільні завдання, мету, програму дій і відповідно діють для їх виконання, здійснення. Потім зачали заводити товариства тверезості, бо дуже стали [селяни] грунти тратити (Стеф., І, 1949, 258); Маркс і Енгельс вже давно підтримували зв’язок з таємним революційним робітничим товариством — «Союзом справедливих», організованим в Парижі в 1836 р. (Нова іст., 1956, 128); «Наука і життя» — щомісячний науково-популярний журнал товариства для поширення політичних і наукових знань Української РСР (Наука.., 5, 1959, 1); // Назва однієї з форм об’єднання селян для спільного обробітку землі в часи колективізації сільського господарства, що існувала в СРСР до 1938 р. І які тільки поголоски не полетіли з хати в хату про товариство спільного обробітку землі (Стельмах, II, 1962, 410).

∆ Спожи́вче товари́ство див. спожи́вчий.

6. іст. Більше чи менше військове угруповання козаків-запорожців (кіш, курінь і т. ін.) з своєю системою управління, законами, звичаями тощо. У неділю вранці-рано Синє море грало, Товариство кошового На раді прохало: — Благослови, отамане, Байдаки спускати, Та за Тендер погуляти, Турка пошукати (Шевч., II, 1963, 339); — Ченці звали мене у монастир, бо я таки й письменний собі трошки; низове товариство закликало мене до коша, бо я всі гирла, як свої п’ять пучок, знаю (П. Куліш, Вибр., 1969, 56); Кобза дзвеніла у тихе надвечір’я і то рокотала, як грім, то промовляла тихим жалем, і під той сум, під ту жалобу схиляв порубану, в шрамах, голену, з буйним оселедцем голову старий козак та згадував вірне товариство, що полягло десь під Кафою або Трапезундом (Тют., Вир, 1964, 73); — Мудро сказав кошовий як голова козацького війська. Ну, велику правду сказав і полковник Тарас.. Перша честь козака є шанувати товариство (Довж., І, 1958, 255); // Козаки, що не належали до старшини. Дивиться Васюта, аж за міщанами сунуть і козаки ніжинські; і все тілько товариство: жодного сотника, ні отамана (П. Куліш, Вибр., 1969, 156).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 159.

Товариство, ва, с.

1) Товарищество. У товаристві лад — усяк тому радіє. Гліб. 4.

2) соб. Товарищи. Слава тобі, Гамаліє…. на всю Україну, що не дав ти товариству згинуть на чужині. Шевч. 61. Тільки товариства, що коник вороний. Чуб. V. 1025. Забери з собою всі лиха, всі зла, своє товариство. Шевч.

3) Общество. Веселе товариство. Стор. МПр. 55. Не цурався він і нашого товариства. Стор. II.

4) Общество (научное, коммерческое, промышленное и пр.). Наукове Товариство ім. Шевченка у Львові. Товариство Просвіта у Львові. Товариства «Шкільна Поміч» у Львові, Коломиї, Самборі. Товариство «Львівський Боян». Повітове товариство кредитове. Календарь «Просвіти», «Товариш» на рік 1904.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 269.

вгору