Про УКРЛІТ.ORG

теорія

ТЕО́РІЯ, ї, ж.

1. Логічне узагальнення досвіду, суспільної практики, яке грунтується на глибокому проникненні в суть досліджуваного явища та розкриває його закономірності. Узагальнення і тлумачення, відкриття нових законів (тенденцій) і передбачення — ось функція, ось специфіка теорії взагалі (Рад. літ-во, 6, 1971, 9).

2. Учення про певну сукупність явищ, галузь знань, створене на підставі такого узагальнення. ..без революційної теорії не може бути і революційного руху.. (Ленін, 2, 1969, 441); Марксистсько-ленінська теорія — це керівництво до революційної дії (Наука.., 10, 1958, 8); Будуючи нові теорії, мусимо відходити від існуючого — і тільки так (Еллан, II, 1958, 66); Якщо наукова гіпотеза підтверджується великою кількістю фактів, допомагає зрозуміти явища, то вона стає теорією (Хімія, 1956, 16); Вчення про будову речовини, в основі якого лежать уявлення про молекули та їх рух, називається молекулярно-кінетичною теорією (Фізика, II, 1957, 17).

∆ Еволюці́йна тео́рія див. еволюці́йний.

3. Сукупність узагальнених положень, які становлять певну науку чи розділ науки. Межи іншим говорив я йому й про теорію Дарвіна. І що скажете на те: мужик усе порозумів! (Март., Тв., 1954, 290); Як озброєний мічурінською теорією та новітньою технікою землероб, люблячи природу, підкоряє її собі, так і поет підкоряє собі мову (Рильський, III, 1956, 72); Сучасна фізика має експериментальні докази наведених висновків теорії відносності (Наука.., 2, 1959, 16); // Сукупність наукових положень, необхідних для опанування певного ремесла, мистецтва, розуміння чого-небудь тощо. Дуже багато працював я з своїми співробітниками над проблемами, зв’язаними з теорією і практикою переливання крові (Вибр. праці О. О. Богомольця, 1969, 375); Знання окремих питань теорії літератури, звичайно, не зможе замінити письменникові талант (Деякі пит. поет. майстерн., 1956, 8); Вивчення історії художнього перекладу може дати дуже багато для побудови його теорії (Мовозн., XVIII, 1963, 70); Теорія держави і права; Теорія машин і механізмів; Теорія музики; Теорія пілотування; // Припущення, здогад щодо певного явища науки; гіпотеза. — Є теорія, що квіти занесені до нас з інших планет. Що колись на землі були тільки папоротники (Гончар, Тронка, 1963, 168); Хлопчик чув десь розмову про нову теорію утворення Землі (Донч., V, 1957, 497); Вірусна теорія походження раку.

∆ Мутаці́йна тео́рія див. мутаці́йний; Тео́рія імові́рності див. імові́рність.

4. Загальні засади певної науки, ремесла, а також абстраговане знання цих засад. — Так ось що, юначе, — почав дідусь: — наука (так само як і мистецтво) повинна бути зв’язана з практикою. Але в той час ні на хвилину не треба забувати й про значення теорії (Тич., III, 1957, 15); Теорія… Здавалося б, це те, що відірване від життя. Насправді ж те, що сьогодні являє собою теорію у чистому вигляді, завтра обов’язково набуде прикладного значення (Знання.., 8, 1968, 6); — Стройова підготовкавідмінно, фізична підготовкавідмінно.. А теорія… Одна двійка ще тримається (Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 57).

5. Сукупність поглядів, суджень кого-небудь, з яких випливають певні правила поведінки. Пан Адам спокійним тоном викладає свої педагогічні теорії (Коцюб., II, 1955, 245); // Загальні міркування, що не грунтуються на реальній дійсності. Хоч він сам часто любить говорити, що лікар мусить професіонально.. відноситись до своїх слабих, але у нього самого се тільки теорія, а на практиці… (Л. Укр., V, 1956, 226).

◊ Розво́дити (розвести́) тео́рію див. розво́дити.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 75.

вгору