Про УКРЛІТ.ORG

сир

СИР, у, ч.

1. Харчовий продукт, який одержують із молока при його сквашуванні й відокремленні сироватки. — Ото, тату, маєм воду,— Каже циганчук, — А якби нам іще сиру Та муки до рук,— Наварили б вареників (Рудан., Тв., 1959, 170); У відрі стоїть глек з молоком, сир у капустяному листі, біла селянська паляниця (Ю. Янов., І, 1954, 61); * У порівн. Вся ж долина сяяла, немов на підрешітку сир (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 378).

◊ Жи́ти (купа́тися, пла́вати) як (мов, немо́в і т. ін.) сир у ма́слі див. ма́сло.

2. Харчовий продукт у вигляді твердої або напівтвердої маси, який виготовляють шляхом сквашування молока й дальшої обробки згустка. Я виймаю з кишені і ставлю на гальку пляшку вина, сир, помаранчі (Коцюб., II, 1955, 416); У цім відділі бачитимете ви всілякі сири: і швейцарський, і голландський, і кавказький… (Вишня, І, 1956, 71); Гастрономічні крамниці спокушали зір бляшанками різних консервів, круглими кулями чудового сиру, біло-рожевої запашної шинки (Донч., II, 1956, 206).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 9. — С. 197.

сир — харчовий продукт, який одержують з молока при його сквашуванні й відокремленні сироватки; використовується як начинка до традиційних українських вареників, пор. у С. Руданського: «Ото, тату, маєм воду, — каже циганчук. — А якби нам іще сиру та муки до рук, наварили б вареників»; ознака заможного життя, звідки — жи́ти (купа́тися, пла́вати), як сир у ма́слі, тобто добре жити; в Україні дуже поширене вірування, що, зберігши під язиком сир від Пущення, можна було побачити на Великодній службі всіх відьом; коровай на весіллі посипали сиром або під коровай клали тридев’ять вареників із сиром, можливо, тому у весільній пісні зять порівнюється з сиром: «Ой, сиру, ж мій, сиру, да білий ти мій сиру; Ой, зятю ж мій, зятю, да милий же ти сину».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 539.

вгору