Про УКРЛІТ.ORG

салон

САЛО́Н, у, ч.

1. Парадний зал або простора кімната для приймання гостей в аристократичних і буржуазних домах; вітальня. В одній кімнаті була спальня обох братів, у другій досить багата бібліотека й кабінет, а салон був заразом і їдальнею (Фр., VI, 1951, 200); Купці просили його заходити до їх в гості. І Фесенко втеребився в їх салони (Н.-Лев., V, 1966, 141).

2. Приватний дім, в якому постійно збираються гості — особи аристократичного чи буржуазного кола; саме світське товариство, що збирається в такому домі. Нахімов різко виступав проти основного зла, поширеного тоді в Росії серед «офранцужених гадин»,— проти запровадження в дворянських родинах і салонах французької мови, французьких книг, звичаїв (Рад. літ-во, 4, 1957, 93); Утримання салону (хай би й провінціальних масштабів!), де дівчата матимуть нагоду заводити знайомства з кавалерами, теж вимагатиме коштів (Вільде, Сестри… 1958, 104); Мені видавалося, що дочки золотих салонів зовсім інші люди, як хто-будь з нас, смертних (Ірчан, II, 1958, 38); // Літературний чи суспільно-політичний гурток вибраних осіб із буржуазно-дворянських інтелігентських кіл, що збирається у приватному домі. Він тебе навіть дуже запрошував до себе, оце буде тобі приключка увійти в його салон (Л. Укр., V, 1956, 285); Недавно виданий томик його віршів під назвою «Хризантеми серця».. зробив ім’я Ясочки популярним між славгородськими інтелігентами, як поета вибраного кола, поета салону (Вас., І, 1959, 346); Літературний салон.

3. Комфортабельно умебльоване спільне приміщення для пасажирів на пароплаві, в поїзді і т. ін. «Кузьма Мінін» — один з найкращих пасажирських пароплавів на всьому Дніпрі. На ньому прекрасні салони, обставлені м’якими меблями, зручні й затишні каюти (Минко, Вибр., 1952, 411); // Спільний зал на кожному поверсі у готелі.

4. Приміщення для демонстрації художніх виробів, картин і т. ін.; місце показу новинок техніки тощо. Мальовничий плакат сповістив про відкриття при художньому інституті салону студентських робіт (Веч. Київ, 12.IV 1957, 4); В лютому 1965 року «Антей» — АН-22 вперше злетів у небо України, а у червні з’явився в XXVI Міжнародному салоні аеронавтики і космосу у Парижі (Наука.., 9, 1965, 40); // Зал для демонстрації і продажу предметів торгівлі. — Кімнати своєї ви б не впізнали. Винайняла [здала] її кравчиням, а вони з неї зробили дамський салон. Всюди по стінах моди, у вікнах букети (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 117); // Зал спеціального призначення — перукарня і т. ін.

5. спец. Внутрішня частина автобуса, тролейбуса тощо, признач. для пасажирів. Почалося серійне виготовлення комфортабельних тролейбусів нової марки «Київ-4». Їхній салон зсередини оздоблено блискучим пластиком, а кузов виготовлено без жодної заклепки (Літ. Укр., 2.ІХ 1966, 1).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 9. — С. 20.

вгору