Про УКРЛІТ.ORG

різдво

РІЗДВО́, а́, с. Християнське свято народження Христа, що відзначається православною церквою 25 грудня за старим стилем. Під різдво притрусить землю сніг, Річки морозець постинає (Бор., Тв., 1957, 59); Попи й дяки В різдво-святки З хрестом ідуть, з кропилом (Г.-Арт., Байки.., 1958, 136).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 563.

Різдво́ [Христо́ве] — християн­ське свято народження Ісуса Христа, Сонця Правди, що від­значається католицькою церквою 25 грудня, а православною — 7 січ­ня; одне з найголовніших свят у році, найбільше релігійне свято, тому кажуть, — на Різдво і «сонце грає»; за Біблією, Діва Марія наро­дила свого сина (Сина Божого і водночас Людського) у хліві й спо­вила в яслах; тому в червоному ку­ті (на покуті) розстеляли сіно, на нього ставили горщик з кутею та глечик з узваром, поряд примощу­вали обжинковий сніп на честь народження Сина Божого; подекуди покуть називали яслами; перший день після посту; після Різдва можна було колоти свиней, що здавна стало ритуалом; готувалися різноманітні м’ясні страви; у цей день ходять ватаги колядників, лу­нають колядницькі пісні; свято Різдва приурочене церквою до ша­нування язичниками нового сон­ця, нового хліборобського року, що наближається з поворотом сонця на весну; відповідно до цьо­го різдвяна обрядодія тісно по­в’язується з віруваннями в щасли­вий почи́н (див.) та з магічними ді­ями щодо забезпечення майбут­нього врожаю; всі члени родини мають брати участь у Святій вечері (навіть небіжчики, «діди»), що від­бувається напередодні Різдва; саме Різдво відзначається богослужін­ням та гостинами з відповідни­ми розвагами та забавами; другий день Різдва називали Пологом Бо­городиці; з Різдвом пов’язано бага­то прикмет і повір’їв, — «у який день випало Різдво, в такий треба починати жнива», «на Різдво йде сніг — заврожаїться озимина», «як­що сонячний день — дорід на хліб», «якщо в цей день тепло — весна буде холодною», «вночі бага­то зірок — багато ягід буде», «зеле­не Різдво — білий Великдень», «краще Різдво тріскуче, ніж пеку­че». Добридень на Великдень, добри­вечір на Різдво (приказка); Не див­ниця, що на Різдво метелиця (приказка); Попи й дяки в Різдво-святки З хрестом ідуть, з кропилом (П. Гулак-Артемовський); Дми не дми — не до Різдва йде, а до Великодня (приказка).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 501-502.

вгору