Про УКРЛІТ.ORG

пролетарський

ПРОЛЕТА́РСЬКИЙ, а, е. Прикм. до пролета́р і пролетаріа́т. [Герміона:] Ти свій заробіток пускаєш так на вітер. Справді, сину, ми зійдемо на пролетарський хліб (Л. Укр., III, 1952, 419); Пролетарську течію в кінематографії закріпили за собою члени партії режисери Кордюм і Капчинський (Довж., І, 1958, 24); — Коли ти на кулемета сам підеш, або на п’ять справних гвинтівок підеш сам напролом, або гранатою штаб розженешзначить ти повний більшовик і тобі честь та пролетарська дяка і партійний квиток з усіма печатками (Ю. Янов., II, 1958, 245); // Власт. пролетарю й пролетаріатові. — Я твої інтелігентські теорійки своїм пролетарським духом давно чув (Тют., Вир, 1964, 196); // Здійснюваний пролетаріатом. Після Великої пролетарської революції пішли у нас численні Ломоносови з народу і зараз їмКонституція СРСР, як сонце з неба в ясний день! (Тич., III, 1957, 57); Над містами, селами, над гаєм хай вітри цю звістку рознесуть, що Андрія й грека вже чекає наш червоний пролетарський суд (Сос., І, 1957, 346); // Очолюваний пролетаріатом. Ніде в світі пролетарський рух не народжувався і не міг народитися «відразу», в чистому класовому вигляді.. (Ленін, 25, 1972, 97); На початку XX сторіччя в Росії виникла пролетарська партія нового типупартія більшовиків, яка вперше з’єднала науковий соціалізм з масовим робітничим рухом (Ком. Укр., 10, 1967, 4); // Який відповідає духові, ідеології пролетаріату. Пролетарська культура; Третій період визвольного руху в Росії ознаменувався створенням пролетарської літератури, яка відображала революційні думи та прагнення робітничого класу і всіх трудящих (Укр. літ., 9, 1957, 16); З перемогою Жовтневої революції пролетарський інтернаціоналізм знайшов у нашій країні повне і всебічне втілення в життя (Укр. іст. ж., 2, 1960, 105); Пролетарська демократія; // Який стоїть на боці пролетаріату, керується його ідеями і принципами, пройнятий його духом, настроями. Великий російський пролетарський письменник М. Горький з гарячою любов’ ю ставився до творчості геніального сина українського народу Тараса Шевченка (Літ. Укр., 3.ІІІ 1964, 1); Пролетарський полководець; // Який населяють пролетарі. Це пролетарський квартал, і робітничі діти влітку не бачать ніякої зелені (Гончар, III, 1959, 244).

Пролета́рський гімн — урочиста пісня, прийнята як символ державної або класової єдності пролетаріату; інтернаціонал. Всі зняли шапки і голосно заспівали пролетарський гімн (Панч, Іду, 1946, 9); Пролетарський гімн зазвучав для Леоніда якось особливо проникливо, схвилював його, як ніколи в житті (Гончар, II, 1959, 414).

∆ Пролета́рська диктату́ра — те саме, що Диктату́ра пролетаріа́ту (див. диктату́ра). — Ти хоч і середняцький син, та душа в тебе, здається, наша, незаможницька. Ходи-но зі мною та придивляйся, як треба здійснювати пролетарську диктатуру на ділі (Речм., Весн. грози, 1961, 52); Пролета́рська револю́ція див. револю́ція.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 214.

вгору