ПРОВІ́НЦІЯ, ї, ж.
1. У Стародавньому Римі та деяких пізніших імперіях — завойована територія якого-небудь народу, що перебуває в економічній і політичній залежності від загарбника. Відторгнення південних українських провінцій від Польської корони означало посилення позицій Москви, вихід її на арену, де її воліли не бачити сильні держави Заходу (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 47); Поставивши перед собою завдання знищити Україну як державу, перетворити її на сільськогосподарську провінцію Німеччини і скоротити населення до потрібного мінімуму, гітлеризм кинувся виконувати це завдання з небаченою ненажерливою люттю (Довж., III, 1960, 54); Ольвія [на початку III ст. н. е.] була адміністративно віднесена до складу найближчої до міста римської провінції Нижньої Мезії (на території нинішньої Румунії) (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 265).
2. У Росії XVIII-XIX ст. та в ряді сучасних зарубіжних держав — адміністративно-територіальна одиниця. Члени революційних гуртків купували твори Маркса для розповсюдження їх в далеких від Петербурга містах, в провінції (Наука.., 4, 1957, 6); Американська армія застала в Баварії, як і в інших німецьких провінціях, десятки тисяч польських робітників та військовополонених (Галан, Перед лицем фактів, 1949, 8); // заст. Віддалений від столиці, великого культурного центру населений пункт; периферія. Вибачай, що завдаю тобі клопоту. Та в редакцію посилати з провінції, від невідомого автора — марний клопіт, а Славинського адреси я не знаю (Л. Укр., V, 1956, 291); Немовби все діялося вчора, так яскраво лишився в її пам’яті день, коли вона, дівчина з провінції, приїхала до Петрограда (Шиян, Гроза.., 1956, 49); Це я пишу для того, щоб ви зрозуміли, як провінція жадає справжнього живого слова (Кач., II, 1958, 17); // зневажл. Уживається як символ відсталості, обмеженості і т. ін. — Зі мною ви заснете — провінція, муть. Спізняються газети, де я живу (Сос., І, 1957, 337); — Я нічого не розумію в політиці, — поспішає вона, — але я знаю тільки одне: після революції не залишиться на світі театральної провінції (Смолич, Театр.., 1940, 196).
3. спец. Район розробки родовища яких-небудь корисних копалин. Передкарпаття перетворилось в одну з найбільших газоносних провінцій, що постачає горючий газ багатьом містам України, в тому числі Києву (Нафта.., 1957, 5); На території нашої країни своїм значенням виділяються великі нафтоносні провінції: Волго-Уральська, Північнокавказька і Закавказька, Середньоазіатська, Українська, Сибірська (Роб. газ., 7.Х 1965, 2); На захід від Дніпропетровська відкрита велика золотоносна провінція, яку ми назвали Базавлуцькою (Наука.., 1, 1970, 10).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 136.