Про УКРЛІТ.ORG

пристосування

ПРИСТОСУВА́ННЯ, я, с.

1. Дія за знач. пристосува́ти, пристосо́вувати та дія і стан за знач. пристосува́тися, пристосо́вуватися. Описана особливість [знищення зайвих маток у бджіл].. є прикладом тонкого біологічного пристосування, явно спрямованого на благо тільки сім’ї і виду в цілому (Бджоли, 1955, 218); Відповідно до вимог навколишнього середовища змінюється діяльність організму — відбувається його пристосування (Заг. догляд за хворими, 1957, 7); У перші дні постембріонального життя відбувається процес пристосування новонародженого до нових умов існування (Фізіол. ж., 2, 1956, 79).

2. Пристрій, прилад, за допомогою якого здійснюється або полегшується певна робота. Найкраще різати смужки [тіста] спеціальним пристосуванням, що складається з валика з насадженими на ньому на однаковій відстані один від одного дисками з зазублинами (Укр. страви, 1957, 329); Для забивання паль молотами застосовують спеціальні пристосування, які називаються копрами (Довідник сіль. будівельника, 1956, 161); В Океанії робились човни з «балансиром» — пристосуванням, що забезпечувало стійкість у будь-якому положенні (Наука.., 1, 1964, 50); // Природне утворення у рослин і тварин, що служить для самозбереження, захисту і т. ін. Пристосування для захисту від передчасного осипання насіння або опадання плодів є у багатьох бур’янів (Бур’яни.., 1957, 8).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 43.

вгору