ПРИЗНА́ЧЕННЯ, я, с.
1. Дія за знач. призна́чи́ти. Найважливішим актом, спрямованим на визволення руської церкви з-під візантійського впливу, було призначення в часи правління Ярослава Мудрого, всупереч бажанню Візантії, митрополита з руських (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 497); Призначення Зав’ялова на дублювання ролі Івана Грозного.. занепокоїло Василя Васильовича (Дмит., Наречена, 1959, 129).
2. Розпорядження на право заміщення якоїсь посади, на зачислення куди-небудь. Цієї весни я скінчив учительську семінарію, і тепер день у день дожидаю призначення в народну школу на вчителювання (Вас., II, 1959, 292); // Офіційний документ на право заміщення якоїсь посади, на зачислення куди-небудь. В сотий раз прочитав, уже батькам, призначення, в якому красивим почерком було виведено: «..Призначити завідуючим однокомплектної школи…» (Є. Кравч., Квіти.., 1959, 55); [Панащенко:] Між іншим, сподіваюсь Вам привезти призначення з Москви На пост начальника будови (Дмит., Драм. тв., 1958, 331).
3. Роль, завдання кого-, чого-небудь у житті, існуванні. Женщина [жінка], яка ні про що не думає, крім строїв і розривок, яка не здужає стояти сама на власних ногах, ..в родиннім життю не сповнить свого призначення (Фр., II, 1950, 308); [Ярослав:] Призначення людини — пізнавати, і створювать, і знову пізнавати, матерії порушуючи сон (Лев., Драми.., 1967, 386); Єдине призначення трутня — це запліднення молодої неплідної матки (Бджільництво, 1956, 12); // Покликання. Його призначення — бути артистом; // Роль чого-небудь у суспільстві. Найвище призначення соціалістичного мистецтва — допомагати народові у боротьбі за кращі ідеали життя (Мист., 6, 1958, 7); Література виховує читача — в цьому її призначення (Смолич, VI, 1959, 8); // Цілеспрямованість, мета створення чого-небудь. І призначенням своїм, і способом виникнення, і характером організація збройного повстання, організація революційної армії зовсім не схожа на організацію революційного самоврядування (Ленін, 11, 1970, 264); // Мета використання чого-небудь. Він не знав ні маршруту, ні призначення цього ешелону (Панч, В дорозі, 1959, 58); Радгосп «Гірський» розташований на околиці Ялти. Його призначення — постачати курортам овочі, фрукти, виноград (Хлібороб Укр., 6, 1964, 24); // у сполуч. з прикм. у род. в. Мета використання (за знач. прикм.). При скороченні чисельності Червоної Армії необхідно посилити її могутність послідовною організацією частин особливого призначення (ЧОП) (КПУ в резол. і рішен.., 1958, 172); [Ліда:] Адже ти чув — піде військовий поїзд особливого призначення (Коч., П’єси, 1951, 322); // Спосіб використання або застосування чого-небудь. Може бути, що йому [оповіданню «Жаль»] прийшлось би в «Зорі» чекати своєї черги ще років зо три, в такому разі я б воліла вже дати йому яке інше призначення (Л. Укр., V, 1956, 101); Радянська влада докорінно змінила призначення кримських курортів (Ком. Укр., 1, 1970, 61); // у сполуч. з прикм. у род. в. Спосіб використання (за знач. прикм.). Наближаємось до спорудження на березі. Це — старий моторний човен військового призначення (Ю. Янов., II, 1958, 46); На середньому етапі трипілля досягає розквіту гончарська справа.. З’являються біноклевидні вироби ритуального призначення (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 62).
Використо́вувати за призна́ченням кого — використовувати відповідно до здобутої освіти, фаху, досвіду. Він знав безліч металургів по всіх заводах країни і, коли вважав, що тих використовують не за призначенням, не за здібностями, кликав їх до себе (Загреб., Спека, 1961, 54); Використо́вувати за [прями́м] призна́ченням що — використовувати так як треба, використовувати правильно. Дорошенкова майстерня зараз являла всі ознаки того, що використовувалась не за прямим її призначенням (Головко, II, 1957, 563); Коли наставала пора купатися, ..кам’янистий берег Сугаклею заселяли жаби, ящірки й різне гаддя.. Щоправда, маленькі пастушки примудрялися використовувати річку за її призначенням: ловили сорочками.. пічкуриків (Ю. Янов., II, 1954, 155); Відповіда́ти [своє́му] призна́ченню — забезпечувати відповідні вимоги, правильно виконувати завдання. Сьогодні тільки той працівник може відповідати своєму призначенню, який враховує сучасні вимоги науки і передового досвіду (Ком. Укр., 3, 1968, 26); Вручи́ти (посла́ти, відда́ти і т. ін.) за призна́ченням — віддати адресату. Цей пакет треба сьогодні ж вручити за призначенням (Полт., Дит. Гоголя, 1954, 6); По́їзд дале́кого призна́чення — поїзд, який має пройти порівняно далекий шлях. Тут проходили поїзди далекого призначення (Кучер, Зол. руки, 1948, 159); Пункт (мі́сце) призна́чення — наперед визначений пункт, місце, куди має прибути хто-небудь або бути прислане що-небудь. Напівголодна дивізія все ж таки рухалася до свого місця призначення і вже була від нього не так далеко, як в дорозі її наздогнав наказ, в якому зобов’язувалося змінити напрямок (Тют., Вир, 1964, 485); Щорс.. почав читати голосно: — «..командиру Вогунського полку негайно повантажитись і направитись на.. фронт. Пункт призначення — місто Самара» (Довж., І, 1958, 143).
4. Те, що має статися, неминуча доля; фатум. Навіть той, хто в призначення вірить, Все ж трудитися мусить постійно (Фр., XI, 1952, 74); Та справжні мандрівці — то ті, що від’їжджають Без цілі й мети… Серця легкі, як дим. Вони призначення.. не втікають І мають на устах завжди одно: «Пливім!» (Зеров, Вибр., 1966, 473).
5. Приписаний лікарем спосіб лікування або ліки хворому. О шостій почали прокидатися хворі. Кожному треба зміряти температуру, простежити, щоб були виконані призначення лікарів на ранок (Шовк., Людина.., 1962, 250).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 8. — С. 620.