Про УКРЛІТ.ORG

повибивати

ПОВИБИВА́ТИ, а́ю, а́єш, док., перех.

1. Вибити все або багато чого-небудь. — Не смійтеся, — кажу, — як розсердите мене, то я вам і вікна повибиваю (Стор., І, 1957, 111); Вона згадала й про голубники, — треба було.. подивитись, чи не повибивав там хто стін (Скл., Святослав, 1959, 72).

2. Ударяючи, витріпати, очистити все або багато чого-небудь. Повибивати подушки.

3. Ударами добути з чогось усе або багато чого-небудь. Повибивати насіння з соняшників; // перен. Б’ючи кого-небудь, домогтися багато чогось. Тепера вам батьківські заповіти Повибивав із серця Агріман І перетяг вас на кривеє й темне (Крим., Вибр., 1965, 201); Максим дуже помиляється, гадаючи, що небожчині норови можна силоміць повибивати (Л. Янов., І, 1959, 164).

4. Витоптуючи (про людей, тварин), б’ючи (про град, дощ і т. ін.), винищити посіви, городину, траву тощо у великій кількості, скрізь або в багатьох місцях. — Ви своє позбираєте [просо], а мою пайку хай хоч і вітер повибиває, — відказала Горпина (Л. Янов., І, 1959, 335).

5. Ударяючи чим-небудь, робити заглибини, отвори і т. ін. у великій кількості, скрізь або в багатьох місцях. Місцина справді стала пустирем одгонити… Собаки так і гніздяться! — кубла повибивали… (Мирний, II, 1954, 45).

6. Убити, винищити всіх або багатьох. Такого народу повибивали під ту війну (Сл. Гр.).

7. Відтворити, нанести на що-небудь або витиснути на якомусь матеріалі певні знаки (у великій кількості). Уперше це вона нарядилася в неї [спідницю] і цілий день виходила.., общипуючи ту спідницю кругом себе та скалючи [скалячи] зуби до рябих полос, що повибивав вибійщик [вибійник] (Мирний, І, 1954, 60).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 647.

Повибивати, ва́ю, єш, гл.

1) Выбить (о многихъ). Ви мені очі повибиваєте. Рудч. Ск. II. 103.

2) Перебить (многихъ). Такого народу повибивали під ту війну.

3) Окончить барабанить (на многихъ барабанахъ). Дівчинонька кріпко полюбила, козаченька рано не збудила, що в барабани да повибивали, у жоломійки да повигравали. Чуб. V. 151.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 210.

вгору