Про УКРЛІТ.ORG

переділ

ПЕРЕ́ДІЛ, у, ч., діал. Відгороджена частина якогось приміщення, купе вагона і т. ін. В переділі вагона третього класу сиділи двоє (Мак., Вибр., 1954, 14).

ПЕРЕДІ́Л1, у, ч.

1. Дія за знач. переділя́ти, переділи́ти і переділя́тися, переділи́тися. .. поділ світу між двома сильними трестами, звичайно, не виключає переділу, якщо відношення сили — внаслідок нерівномірності розвитку, воєн, крахів і т. п. — змінюються (Ленін, 27, 1972, 345).

2. іст. Перерозподіл селянських земельних наділів за кількістю їдоків (при общинному землекористуванні). — Находили про переділ в земельному кодексі — гарно сказано: треба організувати земельні громади й скласти приговор, тоді вишлють землеміра, і зробить він нарізку, як там кожна громада собі встановить (Головко, ІІ, 1957, 32); Однією з причин диференціації селянства є наявна відмінність в землекористуванні, незважаючи на хвилю зрівняльних переділів, яка пройшла (КПУ в резол. і рішен.., 1958, 233).

Чо́рний переді́л — таємна революційна народницька організація, що виникла 1879 р. в Росії і вважала селянство рушійною силою революції.

ПЕРЕДІ́Л2, у, ч., спец. Переробка грубих сортів металу на вищі. Має бути складений найбільш раціональний спосіб конвертерного переділу фосфористих чавунів, виплавлюваних з руд Керченського родовища, що сприятиме підвищенню якості сталі (Наука.., 6, 1956, 12).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 169.

вгору