Про УКРЛІТ.ORG

оскільки

ОСКІ́ЛЬКИ.

1. спол. Уживається в підрядних реченнях причини у знач. тому що, через те що. Оскільки ж протоколів засідань група не веде, то й з цього боку Василь буде цілком на місці (Ю. Янов., II, 1954, 98); Оскільки електромотора не було, то динамку крутили руками (Тют., Вир, 1964, 40).

2. спол. Уживається в підрядних реченнях міри і ступеня та в реченнях з супровідною підрядністю з відтінком кількісного співвідношення у знач. якою мірою, в якій мірі, наскільки. Привітним буковинцям я завжди готова служити словом і ділом, оскільки се в моїй силі (Л. Укр., V, 1956, 368); Треба.. підтримати ініціативу представників інтелігенції Москви і Ленінграда, що звернулися.. з пропозицією встановити в Гурзуфі бронзову постать Пушкіна. Оскільки мені відомо, щось у цій справі вже робиться (Рильський, X, 1962, 27).

Ості́льки…, оскі́льки; Оскі́льки…, ості́льки — у такій мірі…, в якій; такою мірою…, якою; настільки…, наскільки.

Я не забуду, як ти раз написала мені: "оскільки моє почуття до тебе безпосереднє, остільки воно несвідоме.." (Л. Укр., III, 1952, 689); Щоб картина була ясна, треба згадати ще, що оскільки дід Григорій, кінь і Султан любили тишу і поважали мовчання, остільки Харитина, навпаки, любила голосно висловлювати свої почуття і побажання (Довж., І, 1958, 76).

3. присл., рідко. Те саме, що скі́льки. Кругом села, — оскільки оком не скинь — панські лани та луки (Мирний, IV, 1955, 241).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 768.

вгору