Про УКРЛІТ.ORG

наскрізний

НА́СКРІЗНИЙ, а, е.

1. Який проходить наскрізь через що-небудь з виходом назовні. У днищі вагона є щілина. Не широка, але наскрізна, видно шпали (Хижняк, Тамара, 1959, 161); Ржава каска лежала в полі, В свіжозораній борозні. Поржавіли страшні та голі Дві пробоїни наскрізні (Мал., Звенигора, 1959, 201); // Який повністю охоплює предмет. Наскрізне проковування металу.

На́скрізний ві́тер — різкий струмінь повітря, який наскрізь продуває; повністю охоплює кого-, що-небудь. Замість біленьких чепурних полтавських сіл пішли інші, рідкі степові селища, облуплені, .. незатишні, обшпуговані наскрізними вітрами (Гончар, Таврія, 1952, 21); На наскрізних вітрах її мережана хустина біла Зривалася, мов голуб, у руках (Перв., І, 1958, 355).

2. По якому пересування здійснюється від початкового до кінцевого пункту маршруту без перешкод, пересадок і т. ін. Піднявши води Дніпра на тридцять сім метрів, загата затоплює пороги і таким чином зв’язує Верхній Дніпро з Нижнім наскрізним водним шляхом (Смолич, Сорок вісім.., 1937, 90); Внаслідок.. спрощеного планування села наскрізні вулиці лишилися незахищені від вітрів і зимових хуртовин (Довж., III, 1960, 89); // Стос. до пересування без перешкод, пересадок іт. ін. На Придніпровській і Донецькій залізницях народилася ідея наскрізних маршрутів по перевезенню вугілля з Донбасу в Кривий Ріг (Роб. газ., 2. III 1965, 2).

3. перен. Який зберігається на всьому протязі чого-пебудь, від початку до кінця. Один із наскрізних образів у творчості Шевченка — це образ матері (Рильський, III, 1956, 245); Перед режисурою і колективом постало завдання, визначити наскрізну дію п’єси (Мист., 4, 1956, 13).

4. перен. Який повністю охоплює всі моменти виробничої діяльності. Василь Стеблянко — ініціатор впровадження у виробництво наскрізного добового комплексу в очисних вибоях (Роб. газ., 18.11 1964, 1).

На́скрізна брига́да, спец. — бригада з працівників різних спеціальностей, які охоплюють своєю діяльністю всі моменти якого-небудь виробничого процесу від початку до кінця. Вирішено створити наскрізні бригади нової техніки. Вони контролюватимуть хід виготовлення устаткування на всіх стадіях виробництва, починаючи від проектування і закінчуючи складальними роботами (Рад. Укр., 15.XI 1961, 2).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 190.

вгору