НАМИ́СТО, а, с. Прикраса з перлів, коралів, різнокольорових камінців і т. ін., яку жінки носять на шиї. Ой надіну я сережки І добре намисто. Та піду я на ярмарок В неділю на місто (Шевч., II, 1953, 128); Дощ по-французьки жіночого роду, і французький поет малює його як дівчину в перловому намисті (Рильський, III, 1956, 131); *0бразно. На вулицях блідне огнів намисто, і ранок злітає, як спів, на місто (Сос., II, 1958. 71); *У порівн. Роси чисті На топольках, як намисто, Самоцвітами горять (Вирган, В розп. літа, 1959. 25).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 5. — С. 128.
Нами́сто, та, с.
1) Монисто, ожерелье. Куплю тобі намисто та на шиї повішу. Мет. 7. До́бре нами́сто. Монисто изъ красныхъ коралловъ. у йо́го бага́цько нами́ста на шиї. У него много долговъ.
2) Наросты на шеѣ у индюка. Ум. Намистечко.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 2. — С. 503.
нами́сто (зменшене — нами́стечко) — прикраса з перлів, коралів, різнокольорових камінців і т. ін., яку жінки носять на шиї; разок або кілька разків намиста служать традиційною прикрасою молодої жінки, дівчини; особливо пишне намисто є обов’язковим елементом убору нареченої; за повір’ям, намисто оберігає дівчину від застуди, тому бодай разочок намиста дівчина має носити навіть у будень; у разок додавали один-два вовчих зуби, — «щоб берегли від злої напасті»; у свято дівчата й молоді жінки рясно оздоблювали себе намистом, найбільше червоним; для заміжніх жінок — це ознака того, що про них піклуються чоловіки, пор. у Т. Шевченка: «А жіночку свою любив — І Господи єдиний! Як те паня, як ту дитину, У намистечках водив». Ой надіну я сережки і добре намисто, та піду я на ярмарок в неділю на місто (Т. Шевченко); Купи мені намистечко на білую шию (П. Чубинський).
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 385.