Про УКРЛІТ.ORG

лудан

ЛУДА́Н, а, ч. Старовинна блискуча тканина, а також пошитий з неї одяг. Страждали співці в самоті; На них не сіяли жупани-лудани, Коли ж на руках їх дзвеніли кайдани, То вже не були золоті!.. (Л. Укр., І, 1951, 172).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 552.

Луда́н, на, м. Родъ блестящей матеріи. Лупили два косяка лудану. (Марковичъ, Закр.); также кафтанъ, сшитый изъ этой матеріи или расшитый золотомъ. (К. ЧР. 425). Будуть куми у жупанах, побратими у луданах, сусідоньки в кармазині, а ти, мати, в сірячині. Грип. ІІІ. 381. Дома у Січі ходять у семряжках да в кажанках,… а тут жупани на їх будуть лудани, штани із дорогої саєти. К. ЧР. 85. З під лудану червону китайку виймає. АД. І. №; 35.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 379.

луда́н — старовинна блискуча тканина, а також пошитий з неї одяг; ознака розкоші, багатства. Будуть куми у жупанах, побратими у луданах, сусідоньки в кармазині, а ти, мати, в сірячині (Б. Грінченко); Дома у Січі ходять у семеряжках да в кажанках,… а тут жупани на їх будуть, лудани, штани із доро­гої саєти (П. Куліш).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 342.

вгору