Про УКРЛІТ.ORG

збіг

ЗБІГ, у, ч.

1. Поєднання подій, явищ і т. ін.— Поглянь: перший земляк, який зустрічається мені на фронті! Такий збіг! (Гончар, I, 1954, 14); — А я якраз з Людмилою в одному класі вчилась,— закінчила свою розповідь Тоня.— Людмила Книш? — бистро глянула Марина.. — Ой, який збіг! (Головко, І, 1957, 467); Дівочі голоси просять, щоб зійшов місяць, як млинове коло. Парубок мимоволі переводить погляд на схід, і там справді млиновим колесом викочується з-за лісів важкий міднолиций місяць. Цей несподіваний збіг сприймається як якесь радісне чаклування (Стельмах, І, 1962, 126).

Збіг обста́вин — випадкове поєднання обставин. Як жорстоко порядкує доля, посадовивши на доччине крісло людину й назвавши її Лесем! Ну, звичайно, це не той Лесь [що зрадив підпільників], це тільки безглуздий збіг обставин (Ю. Янов., І, 1954, 115).

2. Одночасність подій, явищ і т. ін. Іменини Матвія Матвійовича припадають на перше квітня; збіг його річниці народження з днем дозволених обманів значно поширював грунт для жартів і сміху (Вол., Місячне срібло, 1961, 12).

3. Схожість, спільність між чим-небудь. «Чапаєв» Фурманова, «Розгром» Фадєєва, «Залізний потік» Серафимовича були зразком для письменника [А. Головка], коли він писав романи «Бур’ян» і «Мати». І справа не тільки в тематичних, стильових чи ще якихось збігах.., а в характері сприйняття життя письменником і відтворення його в художніх образах (Іст. укр. літ., II, 1956, 440).

4. ліс. Поступове потоншення стовбура дерева або гілки від основи до вершини.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 3. — С. 438.

вгору