Про УКРЛІТ.ORG

діафрагма

ДІАФРА́ГМА, и, ж.

1. Грудочеревна перепона, що відмежовує грудну порожнину від черевної. Дихальні вправи розвивають як м’язи грудної клітки, так і діафрагму, а це призводить до збільшення життєвої ємності легень (Метод. викл. анат., 1955, 123).

2. Пристрій у вигляді серповидних пелюсток або дисків для зміни діючого отвору фото— або кінооб’єктива. Діафрагма встановлюється між лінзами фотографічного об’єктива (Довідник фот., 1959, 14).

3. Одна з тонких стінок, споруджуваних вертикально у центрі перерізу гребель з дерева, бетону, металу і т. ін. Жорстку діафрагму роблять для створення водонепроникної перепони в середині тіла греблі, спорудженого з водонепроникного грунту (Довідник сіль. будівельника, 1956, 41).

4. Деталь насоса обприскувача або гальмового крана у деяких машин у вигляді дискової пластинки. Бензиновий насос складається з таких основних частин: корпусу, ..діафрагми, важільця (Зерн. комбайни, 1957, 183); Гальмовий кран служить для керування пневматичним приводом гальма. Кран складається з корпуса, в якому за допомогою кільцевої гайки закріплена гнучка металева діафрагма (Підручник шофера.., 1960, 267).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 296.

вгору