Про УКРЛІТ.ORG

діалектика

ДІАЛЕ́КТИКА, и, ж.

1. Всебічне вчення про рух і розвиток, революційний метод пізнання і перетворення світу. Діалектика вимагає всебічного дослідження даного суспільного явища в його розвитку і зведення зовнішнього, позірного до корінних рушійних сил, до розвитку продуктивних сил і до класової боротьби (Ленін, 21, 1950, 185); Діалектика є наука про найбільш загальні закони розвитку не тільки природи і суспільства, але й мислення (Ком. Укр., 4, 1960, 27).

2. Процес розвитку, руху чого-небудь. Діалектика державно-монополістичного капіталізму така, що замість зміцнення капіталістичної системи, на що розраховує буржуазія, він ще більше загострює суперечності капіталізму, розхитує його до самої основи (Програма КПРС, 1961, 23); — Щось ти мені дуже нагадуєш дворушника якогось: учора агітував на цілий місяць лишитись, а сьогодні… — Діалектика, жінко! Нічого не поробиш (Головко, І, 1957, 489).

3. заст. Уміння вести суперечку, полеміку, застосовуючи логічні докази.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 294.

вгору