Про УКРЛІТ.ORG

дишель

ДИ́ШЕЛЬ, шля, ч. Товста жердина, прикріплена до передньої частини воза або саней, що використовується для запрягання коней і допомагає правити ними. Він мав усе лиш одного коня і малий візок з дубовим дишлем (Стеф., І, 1949, 61); * Образно. Вже й віз небесний дишлем на світанок хилив і зірниця пломеніла на сході (Іщук, Вербівчани, 1961, 344); // Така ж жердина у колісному сільськогосподарському інвентарі для з’єднання його з трактором або іншою машиною. Одновісний причіп складається з осі, ресорної підвіски, рами в дишлем та кузова (Автомоб., 1957, 15).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 292.

ди́шель = ди́шло — товста жерди­на, прикріплена до передньої час­тини воза або саней, що викорис­товується для запрягання коней і допомагає правити ними; за на­родними повір’ями, вагітній жінці не можна було переступати через дишло, бо дитина, мовляв, наро­диться із замотаною пуповиною. Без дишля, без дуги: куди захочем, туди й поїдем — я і ти (М. Номис).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 184.

вгору