ВІЛ, во́ла, ч. Кастрований бик, якого використовують як тяглову силу. Іде Марко з чумаками. Ідучи співак, Не поспіша до господи — Воли попасає (Шевч., І, 1951, 322); Воли парубчак спинив, виліз із борозни на обліг (Головко, II, 1957, 11); * Образно. Генеральський приказ [наказ], з нагайкою в руках, зробив до ладу своє діло. Він.. з завзятих степовиків попоробив покірних волів (Мирний, I, 1954, 98); * У порівн. Та чого це ти насупився, як віл перед обухом? (Мам., Тв., 1962, 107).
◊ Вола́ б з’їв — дуже голодний. Здається, вола б з’їв… і черствий хліб здавався смачним! (Мирний, II, 1954, 145); Вола́м хвости́ крути́ти, зневажл. — виконувати примітивну, нескладну, часто брудну, низькооплачувану роботу. — Поголовував трохи і досить — йди волам хвости крутити, коли людьми управляти не вмієш (Збан., Переджнив’я, 1960, 146); Ї́хати (пої́хати) як вола́ми — їхати дуже повільно; Працюва́ти (роби́ти), як віл [у ярмі́] — дуже важко й багато працювати. Сливе дві неділі робила Олександра, як віл у ярмі (Коцюб., І, 1955, 68); [Маруся:] А чим же тобі не добра Марта? Що всім годить та робить, як сірий віл? (Вас., III, 1960, 94); Чо́рний віл на но́гу наступи́в див. наступа́ти.
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 1. — С. 672.
Віл, вола, м.
1) Волъ. Ой воли ж мої та половії, чом ви та не орете? Н. п.
2) Родъ дѣтской игры. Ив. 21. Ум. Волик, воличок, волонько. Ой везут козака, везут козаченька та сірими волошками. Гол.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 1. — С. 238.
віл (зменшено-пестливі — во́лик, воло́к, во́личок, во́лонько) —
1) кастрований бик, якого здавна використовували як тяглову силу; воли опоетизовані в народній творчості (сірі воли, воли круторогі, воли половії), символізують важку працю, покору, терпіння (працює, як чорний віл; він у роботі, як віл у ярмі); якщо бик у народі — символ творення, парубок, то віл — чоловік, відповідно телиця — дівчина, корова — жінка, тому кажуть: «До чого бик звик, те й волом рик» або «Годі тобі, воле, коли тебе корова коле»; тварина також символ повільності (тому кажуть: «Волом зайця не догониш»), невибагливості («Волові дав полови, буде робити поволі»), побожності (про це бачимо в церковній літературі та народних колядках, зокрема про те, що нібито при яслах, у яких лежав Христос-немовля, стояли воли і на нього дихали); покійника у давнину везли в останню путь воли («Ой везуть, везуть козаченька та сірими волами», пор. прокляття «Щоб тебе волами возили!»); разом з тим воли в плузі — це любов, молодість: «Гей, воли мої та половії, та чом не орете, Гей, літа мої та молодії, чому ви марно йдете»; у відомій народній загадці «Заревів віл за сто миль, за сто гір» тварина виступає символом грому; продавати вола з налигачем не можна — не будуть водитися у господарстві добрі воли. Щедрість урожаю — у силі вола (Біблія); Іде Марко з чумаками, Ідучи співає, Не поспіша до господи — Воли попасає (Т. Шевченко); Ой воли ж мої та половії, чом ви та не орете? (пісня); Ой везуть козака, везуть козаченька та сірими волоньками (Я. Головацький); Котрий віл тягне, того ще й б’ють (прислів’я); Старий віл борозни не псує (М. Номис); Чухайся віл з волом, а кінь з конем (прислів’я); Чорний волок випив води ставок (М. Номис); фразеологізми: вола́ б з’їв — дуже голодний; працюва́ти (роби́ти), як [чо́рний] віл [у ярмі́] — дуже важко і багато працювати;
2) рід народної дитячої гри; див. ще буга́й 4.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 95-96.