ВИНОГРА́Д, у, ч. 1. Південна витка кущова рослина з широким листям та вусиками, з плодами, зібраними в грона. Цупкі, покручені кущі винограду безладно розповзлись по вогкій землі, спутались гіллячками і напнули над землею гарний намет густого листя та великих, важких грон (Коцюб., І, 1955, 277); Узгір’я в садах, в виноградах яри (Рильський, Дал. небосхили, 1959, 13).
Ди́кий виногра́д — дикоростуча і декоративна витка кущова рослина з широким листям та вусиками. Ганок і невелику веранду рясно оповили стебла дикого винограду (Шиян, Гроза.., 1956, 44).
2. Ягоди цієї рослини. — Йду он там до саду їсти винограду (Фр., IV, 1950, 76); Він спинився біля куща і зірвав укрите синім пилом темне гроно винограду (Досв., Вибр., 1959, 431).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.
— Т. 1. — С. 441.
Виноград, ду, м.
1) Виноградъ. По садочку хожу, виноград сажу. Н. п. Сад-виноград. Виноградникъ. Ой у саді, саді-винограді, стояв кінь вороний у наряді. Мет. 98. Ум. Виноградочок. Ти мій таточку, мій виноградочку. Мил. 183.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.
— Т. 1. — С. 173.
виногра́д = виногра́дна лоза́ —
1) південна витка кущова рослина з широким листям та вусиками, з плодами, зібраними в фона; у народній культурі рослина наділена ознаками святості; перша культивована рослина, згадувана в Біблії; символ щастя, веселощів, життєвої ниви й краси новоствореної родини; у весільному обряді мав символічне значення Райського (ідеального) дерева, що символізує родину: «Ой плило, плило Райське дерево, Ой, як приплило край із Дунаю, та й ся приймило, корінь пустило, Красно зацвіло, А як зацвіло — вино зродило» (В. Гнатюк); виноградний сік — «кров Божа»; рослина символізує плодючість; з виноградної лози виготовляли весільні вінки, нею прикрашали весільні хліби; наречену обсипали, крім усього іншого, сушеним виноградом, щоб у неї були діти; кидали лозу в купальське вогнище; хто перескочить, скоро одружиться; освячували лозу у Вербну неділю і нею, як і вербовою, здійснювали ритуальне биття, що приносило щастя, удачу, а також плодючість худоби;
2) сад-виногра́д див. сад 2.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.
— С. 86.