Про УКРЛІТ.ORG

варвари

ВА́РВАРИ, ів, мн. (одн. ва́рвар, а, ч.). 1. іст. Назва, яку давали стародавні греки і римляни народам і племенам, що не належали до греко-римської цивілізації і стояли на нижчому рівні культурного розвитку. [Федон:] Таке бувало в персів та в інших східних варварів (Л. Укр., III, 1952, 439); Напади "варварів" (неримлян) прискорили загибель рабовласницької Римської держави (Іст. СРСР, І, 1956, 20).

2. Некультурні, малосвідомі люди. Вона бундючилась і перед своїм батьком і вважала на його, як на грубу й просту людину, як на деспота й варвара (Н.-Лев., IV, 1956, 230); — Яка дикість! Який брак культури!.. Ти працюєш для їхнього добра, їхньої користі, а вони тебе у хату не пускають, варвари! (Коцюб., І, 1955, 199); // Жорстокі, грубі люди. Силу-силенну тих [культурно-освітніх] установ знищили фашистські варвари (Вишня, І, 1956, 320).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 291.

ва́рвари (одн. ч. ва́рвар, ж. ва́рварка) — нехристиянські, чужинські народи (спершу — не греки і не римляни, тобто ті, що говорили іншою мовою, звичайно не охрещені, а отже такі, що не належа­ли до греко-римської цивілізації і стояли на нижчому рівні культур­ного розвитку); у переносному ро­зумінні — про некультурних, малоосвічених, а також грубих, жор­стоких людей.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 63.

вгору