Про УКРЛІТ.ORG

яйце

ЯЙЦЕ́, я́, с.

1. Захищена від зовнішнього впливу різними оболонками чи шкаралупою овальної форми сукупність білка й жовтка, з яких утворюється зародок птахів та деяких тварин (уживається як продукт харчування). Я.. угляділа під лопухом дванадцятеро курячих яєць (Н.-Лев., III, 1956, 283); Тихович нашвидку їв яйця, запиваючи їх каламутним чаєм (Коцюб., І, 1955, 205); Ідеш, а на землі ніде ногою ступити: гнізда, яйця, голенькі пташенята плутаються в траві, одні вже вбираються в пух, а ті лише вилуплюються, пробиваються дзьобиками з шкаралупки (Гончар, Тронка, 1963, 31); — Ти про що, батьку? — Та як же… Цей самий Ісаєв ще під стіл пішки ходив, коли я з Ковпаком турків та татар лупцював на Берді, а тепер він мені начальник. Бачиш, уже яйця курку учать (Добр., Очак. розмир, 1965, 228); Мати яєчню смажили на обід й одне яйце вбили до тіста (Томч., Готель.., 1960, 79); *У порівн. Недовго і втішався старший брат одібраним ланом: набігла хмарка — як учистить град з курине яйце, всю пшеницю до стебла вибив (Стор., І, 1957, 33); Пустотливий білявий хлопчисько, обличчя якого було поцятковане ластовинням, наче сорочаче яйце, підібрався до лежачого верблюда і почав лоскотати йому ніздрі очеретиною (Тулуб, В степу.., 1964, 53).

Заси́діти яйце́ див. заси́джувати; Кла́сти я-йця див. кла́сти; Сиді́ти на я́йцях див. сиді́ти; Бі́гати (носи́тися), як (на́че) ку́рка з яйце́м з чим — виявляти надмірну турботу, приділяти надто багато уваги чомусь незначному. Невістка заслала стіл білою скатеркою, поклала на столі хліб та сіль, бігає по хаті, як курка з яйцем (Н.-Лев., II, 1956, 25); — Прости мені, Григорію. Це ж не злість, а мій біль вихлюпнувся наверх.— Кому він тільки потрібний? Носишся з ним, наче курка з яйцем (Стельмах, Правда.., 1961, 89).

2. біол. Зародок личинки комах, черв’яків і т. ін., що нагадує собою невелику, перев. овальної форми крупинку. — В кінці літа філоксері виростають крила, вона робиться мушкою, перелітає з садка в садок і кладе на кущах яйця (Коцюб., І, 1955, 203); Хвороботворні мікроорганізми, а також яйця глистів, що містяться на поверхні шкіри, легко можуть бути перенесені, особливо з шкіри на руках, у рот і тим самим викликати різні тяжкі захворювання (Шк. гігієна, 1954, 90).

3. біол. Жіноча статева клітина людини і тварин; яйцеклітина.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 631.

вгору