Про УКРЛІТ.ORG

представник

ПРЕДСТАВНИ́К, а́, ч.

1. кого, чого, від кого — чого, чий, звідки. Особа, що представляє кого-, що-небудь, діє за чиїмось дорученням, від імені когось, виражаючи чиїсь інтереси. Увечері в клубі відбулися загальні збори. Представник від заводу розповідав, як робітники й селяни завойовували собі владу (Панч, В дорозі, 1959, 241); Сидить оточений партизанами Митько під дубом.. Командир загону, коваль, кулеметник, представник з підпільного комітету, уважні й зосереджені (Головко, І, 1957, 372); Я.. уявляв себе представником громадськості, і громадськість я малював фемідою з терезами в руках (Ю. Янов., II, 1958, 15); 14-16 листопада 1957 року в Москві відбулася Нарада представників комуністичних і робітничих партій соціалістичних країн (Деклар. наради.., 1957, 3); Представники Української РСР рішуче і послідовно відстоюють в ООН права пригноблених народів на свободу і національну незалежність (Ком. Укр., 12, 1967, 65); // Виборна особа, що представляє в державних органах інтереси народу чи якоїсь його частини. Народ безмежно вірить своїм представникам у Радах, активно відгукується на їх заклик, іде до них по допомогу (Ком. Укр., 9, 1969, 26); // також у сполуч. із. сл. влада, уряд, командування і т. ін. Службова чи урядова особа, що представляє кого-, що-небудь, обстоює чиїсь інтереси (держави, установи і т. ін.). Комендант порту і представники командування приймають нове поповнення (Кучер, Чорноморці, 1956, 409); Юридичні особи беруть участь у цивільному обороті і вступають у правочини через посередництво своїх органів або ж через своїх представників (Цив. кодекс УРСР, 1950, 7); Мати у складі партійного органу представника адміністрації важливо (Ком. Укр., 3, 1968, 69); Ще вчора він ховався в темній ямі, боявся голосно заговорити, а сьогодні ось стоїть у виконкомі, вільно розмовляє з представниками Радянської влади (Ткач, Плем’я.., 1961, 16); Комісар закордонних справ стояв на березі.. Його оточувала купка людей — представники уряду. Міста, військові і журналісти (Ю. Янов., II, 1958, 108); // у сполуч. із сл. дипломатичний, консульський. Службова особа, що має урядові повноваження для зносин з іноземною державою. Українська РСР має право вступати в безпосередні зносини з іноземними державами, укладати з ними угоди та обмінюватися дипломатичними і консульськими представниками (Конст. УРСР, 1969, 7).

∆ Пала́та представникі́в — у ряді буржуазних країн — назва нижньої палати парламенту (наприклад, в Австралії, Бельгії, Ірландії, США) або однопалатного парламенту (наприклад, у Новій Зеландії).

2. Виразник, захисник якихось ідей, суспільних поглядів і т. ін. В.. диспутах Олесь за дорученням окружкому грав неабияку роль: він виступав як представник войовничого клерикалізму (Донч., VI, 1957, 610); Всемірно допомагаючи Радянській владі в справі госпбудівництва і піднесення продуктивних сил країни, профспілки одночасно ні в якому разі не можуть забувати свого найважливішого завдання — представника і захисника економічних інтересів робітників (КП України в резол. і рішен.., 1958, 287); Павло Арсенович [Грабовський] — не трафаретний проповідник героїв, які з допомогою бомб і кинджалів пориваються скинути царський уряд. Ні, це був представник нової думки, яка брала початок від історично визначених основ (Рад. літ-во, 1, 1965, 60).

3. Той, хто в своїй особі представляє певну групу, розряд і т. ін. людей чи певну галузь діяльності, хто є типовим зразком такої групи, розряду і т. ін. чи діячем у певній галузі. Служба ледве-ледве дає шматок хліба, а література!.. Соромно навіть признатися представникові культурної нації (Коцюб., III, 1956, 305); Може, ні в кого із українських поетів не було такої внутрішньої спорідненості з Пушкіним, як саме у Шевченка.. Пушкін і Шевченко… Дві різні людські долі, представники двох різних, більше — полярних класів (Рильський, X, 1962, 37); Часто кращі представники прогресивного інженерства збиралися у Валентина Модестовича, тоді ще не жонатого, послухати грамофон (Шовк., Інженери, 1956, 159); // у сполуч. із сл. культура, мистецтво, наука і т. ін. Діяч певної галузі знання, культури і т. ін… Горький — безумовно найвидатніший представник пролетарського мистецтва, який багато для нього зробив і ще більше може зробити (Ленін, 19, 1971, 238); Історія багатьох міст і сіл України зв’язана з іменами видатних представників російської культури, які тут жили і творили (Визначні місця Укр., 1958, 17); Пізнати все багатство, всю глибину змісту законів природи, правильно витлумачити їх можна тільки спільними зусиллями представників природничих наук і філософії (Ком. Укр., 3, 1967, 71).

4. Зразок, особина певного класу, виду, роду тварин чи рослин. Широкі, прямі вулиці.. кучерявляться чудовими бульварами й алеями з пірамідальних та сріблястих тополь, акацій, кленів та інших представників зелено-кучерявої рослинної родини (Вишня, І, 1956, 327); Після мінералогічної колекції взялися [Вернер і Шевченко] за ботанічну і якомога краще пильнували рослини, висаджені в горщики, як зразки рідкісних представників пустельної зони (Тулуб, В степу.., 1964, 403); З морських риб дуже токсичні представники ряду зрослощелепних, що населяють води Тропіко-Атлантики та Індо-Пацифіки (Наука.., 7, 1956, 27).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 8. — С. 530.

вгору