Про УКРЛІТ.ORG

перевершувати

ПЕРЕВЕ́РШУВАТИ, ую, уєш і рідко ПЕРЕВЕРША́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПЕРЕВЕ́РШИТИ, шу, шиш, док., перех.

1. Виявляти перевагу над ким-, чим-небудь у якомусь відношенні. Інколи здавалося, що учениця перевершує свого учителя (Кач., Вибр., 1958, 38); Незаперечно встановлено, що природний газ своїми якостями перевершує всі будь-які інші види палива (Наука.., 12, 1957, 3); У матір удався [Яків]. Тілько вже і її перевершив (Мирний, І, 1954, 168); Узимку, скинувши пальто, в усіх розвагах [Тарас] перший. В дворі ніколи і ніхто його не перевершив! (Забіла, У.. світ, 1960, 97); — Хочу перевершити славу Марії Савченко, — щиросердо признається Катерина у своїх честолюбних намірах (Вол., Місячне срібло, 1961, 249).

Переве́ршити [само́го, сам] себе́ — зробити що-небудь краще, ніж колись раніше, відзначитися більше, ніж можна було чекати. Стефан Потоцький часто влаштовував урочисті бенкети й полювання. І взагалі не було дня, щоб у його палаці не юрмилися гості, але на цей раз він перевершив сам себе (Тулуб, Людолови, 1, 1957, 93).

2. Будучи наявним у надмірній кількості, виливатися, висипатися і т. ін. з чого-небудь. Бабі не дали скінчити. Її слова були тою краплиною, що перевершає повний ущерть келих (Коцюб., І, 1955, 256); // Бути, виявлятися більше чого-небудь, перевищувати щось. Нарешті, узявся [директор] за діло як слід. Нарешті, по тресту був першим: Серпневого плана по випуску плит Процентів на сім перевершив! (С. Ол., Вибр., 1959, 275); // Виходити в чому-небудь за встановлені або загальноприйняті норми, межі, границі. Світова соціалістична система впевнено йде до вирішальної перемоги в економічному змаганні з капіталізмом. Уже в найближчий період вона перевершить світову капіталістичну систему щодо загального обсягу промислового і сільськогосподарського виробництва (Програма КПРС, 1961, 21); Перевершуючи плани, Зростаючи углиб і вшир, Ми заліковуємо рани І стверджуємо в світі мир! (Дмит., Вірші.., 1949, 254).

Переве́ршувати (переве́ршити) сподіва́ння (споді́ванки, припу́щення, обіця́нки і т. ін.) чиї — виявлятися краще чого-небудь наміченого, очікуваного, передбачуваного. Євген Панасович ловить кожне слово свого товариша. Ця промова перевершила всі його сподівання (Речм., Весн. грози, 1961, 87); Бульбенки були схвильовані і вражені баченим. Дійсність перевершила всі їх сподіванки й бурсацькі мрії (Довж., І, 1958, 228).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 138.

вгору