Про УКРЛІТ.ORG

Брати

(2012) C. 5
Скачати текст твору: txt (134 КБ) pdf (133 КБ)

Calibri

-A A A+

Жінки пирхнули і аж присіли, давлячись сміхом від баченого й почутого.

— Марусю! Якби ж ти тільки бачила себе і чула… Тобі в театрі треба працювати — ти велика артистка. То ж був Іван. — Раз за разом присідаючи і ледь не падаючи, жінки витирали подолами спідниць сльози від сміху.

— Що ви з мене дурочку робите. Я що, Івана не знаю — він ні риба, ні м’ясо. А цей у — у — у!.. Звір ненаситний. Я як дременула назад, а потім городами, городами і до вас. А Іван на службі — так сказав його брат. Він хоч і молодий, зате певний. Йому можна довіряти.

— Так, ти правду кажеш, але все ж таки то був Іван. Коли ти пішла, ми підійшли до нього, заговорили і він прокинувся. Голову із своєї блювотини підняв…

— Не може бути. Щоб Іван перетворився вночі на лихого і так лякав людей? Ні, не може бути. Ніколи не повірю.

— Уже є, подруго. Так що, вечором можеш провідати й запитати у нього самого. Думаю, до вечора його відмиють, примочки поставлять, і зможеш особисто переконатися в цьому, а нам до роботи пора, — жінки залишили розгублену Марусю сидіти, взяли відра і пішли до корів.

* * *

Відправивши доярку телефонувати до райвідділу міліції, Андрій повернувся в хату досипати.

— Хто це приходив, сину? — не розплющуючи очей, мати спросоння підняла важку голову і тут же знову опустила її на подушку. "Цілу ніч без сну… Якесь страшне видиво і думки роїлися та все без толку — усе пусте, — подумалось. — А під ранок, бач, як здолало мене… Навіть голови не підняти".

— Не турбуйтесь, мамо. В магазині щось трапилось — ніби обікрали. А злодій напився і лежить там п’яний. Нехай телефонують до райвідділу — то їхня справа. А ви відпочивайте. Цілий день попереду — ще матимете клопіт. Спіть.

— Добре, — мимохідь сказала жінка слабим голосом і здалося їй, що знову поринула у сон — так було легше. Але то було лише марення…

Андрій теж приліг, та не минуло й години, як весь будинок здригнувся від якогось сильного удару. Чоловік знетямлено зіскочив з ліжка і прислухався — що це? Звідки?

Пролунало ще два удари кулаком по дверях.

Він схопив сокиру біля печі, що звечора лежала на дровах, і вискочив у сіни. Прислухався…

По той бік дверей щось шкрябнуло і сильно смикнуло за ручку — раз, вдруге… І знову постукало — вже тихіше.

Тримаючи сокиру в правій руці, Андрій лівою відсунув ковані засовки і потяг двері за ручку на себе.

Вони піддалися й у вранішній млі він побачив Івана, самого на себе не схожого.

— Іване! Це ти? — стиха запитав.

— А що, вже брата не впізнаєш?

— Зрозуміло, — розгублено мовив Андрій і відступив у бік, за двері.

Іван п’яно ввалився до сіней. Не без проблем намацав хатні двері й смикнув їх на себе.

Вони напрочуд легко піддалися і обидва брати побачили свою матір в робочому вбранні. Вона лягла було досипати, але тривога, інтуїтивне відчуття біди змусили її потихеньку піднятися й одягтися, і тепер вона вже стояла на порозі, готова до найгіршого.

Побачивши хитливу постать Івана, вона випустила зі своїх грудей здавлений стогін і з болем тихо, якось пророче, мовила:

— Ой, сину… — і ще сплеснула руками. — Як же це ти? Хто ж це тебе так? За що?

— Ніхто — о — о… — протяжно відповів Іван і став важко навалюватися на матір, безладно розмахуючи перед нею руками.

Матір відступила крок назад, другий, а Іван продовжував правити своє так, ніби встановив сам собі абсолютний діагноз:

— Це я сам. Упав з даху. Ремонтував дах і упав. Упав і побився. Сам. Усім так казати. І ні слова більше. — Поводив перед очима отетерілої матері вказівним пальцем. — Ні слова більше, а то я розберуся з вами.

— Іване! Тобі допомогти? — подав голос Андрій із-за спини брата, який вже зайшов до кімнати і сяк-так намагався зняти із себе рваний кітель вже без погонів.

— Та пішов ти,.. — почув у відповідь ненормативну відбірну лайку на міліцейському жаргоні. — Не лізь туди, куди тебе не просять. Якщо будеш лізти, я тебе швидко прилаштую туди, куди треба…

— Добре, добре, — поспішив погодитися Андрій. — Якщо буде потрібно, я все зроблю — ми ж брати.

— Ти знову за своє? Іди геть, мать твою…

Андрій щось натягнув на себе з одягу, прихопив кусень хліба із салом і цибулиною, набрав у пляшку води і ще запхав до кишені ключ від човна. Потім тихенько причинив за собою двері. У дворі дістав з-під стріхи вудки, весло, а з погреба наживку, та й поплентався до річки — на риболовлю…

Там, немов знехотя вмостився у човен і погріб, байдуже зирячи на чоловіка, що повільно плив на своєму човні за ним і, здається, упізнав у ньому знайому згорблену постать сусіда. Але зараз було не до неї — долали сумні думи…

* * *

Була п’ята година дня. Андрій примкнув човен до своєї сімейної верби, зібрав снасті і рибу — декілька десятків добрих линів та окунів. Виніс усе це на берег і враз ненароком знову уздрів на сусідському човні, що був примкнутий неподалік, вранішню постать його молодшого господаря — за тридцять років, повненький, той причаївся під гілля схиленої над водою верби і, не відриваючи очей, пильно стежив за ним так, як розвідник за супротивником на його території під час війни.

 
 
вгору