— Домовились.
— Ну, тоді бувай!
— До побачення!
Він перейшов вулицю і, піднявшись по східцях, зник у гастрономі.
І лише тоді я раптом відчув і зрозумів, що ж зі мною сталося.
У мене похололо в грудях.
Ой!
Та це ж я щойно був у минулому. У дореволюційному тисяча дев’ятсот дванадцятому році. За клятого царизму, про який я тільки з підручників історії знаю, та з художньої літератури, та з кінофільмів, та з телевізійних передач.
Я безсило знову опустився на лавку. Ноги не тримали мене.
Та що ж це таке? Та хіба ж це можливо? Та хіба ж таке буває?
Це ж тільки в книжках та в кіно люди в минуле потрапляють. А в житті з теперішнього тільки у майбутнє шлях лежить, назад дороги немає. Це всім відомо.
Ой!..
Може, я з глузду з’їхав?
Ні, не вірю! Ненормальні ніколи про себе так не думають. Ненормальні завжди себе абсолютно нормальними вважають.
Значить, гіпноз. Чи щось таке подібне.
Але яка ж сила в тому гіпнозі, чи що воно там таке!
Ну цілковите відчуття реальності. Живе життя та й усе.
Так чітко я бачив і Чака-гімназиста, і колишнього клоуна Стороженка, і прилизаного Слимакова, і майстра Йосипа, і його тітку, і весь отой вируючий базар, і вітрину Бублика-Погорільського, і маленькі трамвайчики, і все-все інше.
Не знаю, скільки я просидів на лавці біля цирку, поки отямився цілком. А привів мене до тями голод. Я раптом відчув, що дуже хочу їсти.
Я схопивсь і побіг на тролейбус.
Всупереч моїм сподіванням, матір застав уже вдома. Але вона була так стомлена і так захоплена своїми клопотами (вона дуже сумлінна, самолюбива і страшенно старається, щоб не пасти задніх на фабриці), що не звернула уваги на моє збудження. Тільки сказала:
— Що ж ти, Стьопочко, бігаєш, синку, голодний? Гляди, зовсім охлянеш.
Мамі я, звісно, нічого не сказав. Та й татові, коли він прийшов, теж. Хіба б вони зрозуміли? Вони б іще, чого доброго, не пустили мене завтра на побачення з Чаком.
Аякже! Щоб якийсь підозрілий дід душу їхньому синочку каламутив! Гіпнозом чи хто його зна чим якісь галюцинації йому навіював!
Єдиний у світі, кому б я міг відкритися, — це дід Грицько. Але дід був далеко, в селі. І я тільки подумки побалакав з ним перед сном: «Отаке-то, бачите, сталося зі мною, ви й не повірите, діду, хоч би лиха якого не приключилося». — «Не бери дурне в голову, а важке в руки», — сам себе заспокоїв я дідовими словами. І заснув.
Мені страшенно хотілося, щоб уже настав завтрашній день. І така нетерплячка гнала мене й уві сні, що мені навіть не приснилося нічого. Тільки заснув, як уже й прокинувся вранці.
У класі мені одразу впало в око, що всі якісь чи то перелякані, чи то схвильовані чимось, — перешіптуються, очі круглі, щоки пашать.
«Ой! — кольнуло мене. —Може, вони про Чака дізналися, про мою з ним мандрівку в минуле». І так мені лячно стало. Але на мене ніхто не звертав уваги, не дивився навіть.
Я почав прислухатись і нарешті второпав, що Лесик Спасокукоцький приніс у клас чутку про якусь таємничу новину. Начебто він випадково підслухав в учительській розмову класної керівнички Ліни Митрофанівни з завучем Вірою Яківною. І в тій розмові йшлося про те, що найближчими днями у їхньому класі щось відбудеться, щось особливе й надзвичайно важливе, бо Ліна Митрофанівна була дуже-дуже схвильована і казала:
«Так, так, я все розумію, це ж така відповідальність, така відповідальність. Я розумію…»
Але що саме мало відбутися, Спасокукоцький не дослухав, бо завуч Віра Яківна його помітила: «А тобі що тут треба?» І він кулею вилетів з учительської в коридор.
— Ех ти, лопух! Не міг сховатися десь і дослухати. Гіпотенуза! — зневажливо картав його Ігор.
Спасокукоцький мовчки зітхав, винувато схиливши набік голову.
«Що ж воно таке на нас чекає?» — губилися в догадках усі.
— Контрольна з математики! — випалила Таня Верба. — Інспекторміськвно! — бліднув, як сметана, Кукуєвицький.
— Щеплення проти грипу. Отакими голками! — перелякано округлив очі Льоня Монькін.
Один тільки я був абсолютно байдужісінький до таємничої новини. Що мені та новина, коли в мене своя таємниця, ще й така, яка їм нікому й не снилася! І про яку ніхто з них (тепер я вже був певен) і гадки не мав…
І так мені зробилося весело, що я не втримався і на перерві, підійшовши до гурту, несподівано заговорив:
— Пара гіпсових венер! Пара гіпсових венер! Одна — Наполеон. А друга — Архімед!
Хтось хихикнув, хтось реготнув, але більшість дивилася на мене ошелешено, нічого не розуміючи.
— Тю! — перебивши мене, вигукнув нарешті Ігор Дмитруха. — Ти що — вчадів? Що ти мелеш?
— От Муха!От дає! — закричав Спасокукоцький.
— Та ну тебе! Тут такі серйозні справи, а він… — вигукнула Тося Рябошапка. І всі дружно накинулися на мене.
— Неподобство! Весь клас хвилюється, переживає, а ти…
Я тільки усміхнувся. Ну що я міг їм сказати?
І я мовчки перечекав, поки вони виговорилися.