— Він мучиться… Він кличе мене!.. Я піду, Христино! Я зараз же піду з тобою!
Вона кинулася виймати з шухлядок деякі свої речі і полізла у шафу за одежею, але Христина спинила її, сказавши, що вона повинна все покинути, за винятком хіба найдрібніших речей, і показала їй українську одежу сільської дівчини.
— От я принесла тобі вбрання!
Галина почала цілувати ту одежу, що їй подала мамка.
— Серед людей у такій одежі я зростала, нехай же вона буде рідною мені одежею довіку!
Дівчина радо хвилювалася, і Христина ледве примусила її сидіти мовчки й тихо, поки засне батько.
Тільки після третіх півнів Галина, переодягнена селянкою, вийшла разом з Христиною за хвіртку кріпості і, перебігши через місток, опинилася у вогкому повітрі болотів, на вузенькій стежці, поміж гущавиною очерету, осоки та червоної лози.
На сході небо вже побіліло і почало вкриватися рум’янцем нового дня. Все, що спало у цю осінню ніч поміж чагарниками, — птахи й комахи почали перекликатися й прокидатися до нового життя.
Єднаючись душею з усім, що було навколо, Галина почула у собі невідому їй до того жвавість та завзяття, її млявість та недуга одлинули геть, і дівчині здалося, що вона досі спала, а тільки тепер прокидається до нового життя.
— Як тут любо, поміж очеретами! — скрикнула Галина. — Тут ніхто нас не побачить… Ніхто не буде повчати, як нам жити!
Вона кинулася цілувати Христину.
— Спасибі тобі, мамо, що ти визволила мене з неволі і привела сюди, під вільне небо. Батько не дозволяв мені звати тебе матір’ю, тепер же я буду звати так довіку.
— Дитино моя… — заплакала стара жінка. — Ти й єсть моя доня, бо я вигодувала тебе своїм молоком і передала тобі з тим молоком своєї крові. Хоч батьки твої й поляки, та кров у тобі українська.
Христина й Галя обидві плакали, милуючи одна одну, і, щасливі, взявшись за руки, пішли далі.
Через який час, коли сонце вже піднялося на сніданок, вони наблизилися до Лабунівки.
Дійшовши до своєї хати, Христина потихеньку одчинила двері, провела Галину через сіни до своєї комори, сама ж увійшла до недужого.
Чорнота тільки недавно після ночі прокинувся, і Криця давав йому вмиватись.
Христина наблизилася до Чорноти і, глянувши на нього, зраділа: він добре спав ніч і дивився далеко бадьоріше, ніж учора.
— Як пан себе почуває? — спитала вона.
Чорнота глянув на жінку вдячними веселими очима.
— Спасибі тобі, Христино!.. Як приклала ти вчора до ран свого зілля — зразу мені полегшало. Не так стало пекти.
Христина розв’язала йому рани, оббанила їх і, приклавши зілля вдруге, перев’язала їх наново.
— Де ж це ти, Христино, всю ніч ходила? — спитав Чорнота жартливо.— Чи не женихалася часом з козаками?
— Шукала тобі, пане, радості! — одповіла вона весело. Чорнота не вгадав, до чого йде річ, і спитав знову жартливо:
— Ну й що ж? Знайшла?
— Знайшла!
— А де ж вона, та радість?
— Там… у мене у коморі сидить!
— Що це ти, Христино, сьогодні така жартлива стала? — спитав Чорнота. — Певно, радієш, що мені полегшало? Спасибі тобі за твою щирість.
— Одно справді через те, що тобі полегшало, а друге таки з тої радості, що у мене у коморі сидить, — одповіла Христя, знову-таки сміючись.
— О, це вже ти, Христино, мене зацікавила. Тягни-бо тую радість скоріше сюди!
— Притягла б, так вона у мене соромлива. Буде соромитися пана Криці! Пане Криця, я покажу й тобі ту радість, тільки трохи згодом, а тепер вийди, будь ласка, на який час з хати.
— Та мені й без того давно пора до своєї сотні! — одповів Криця. — Я тільки й чекав, поки ти прийдеш. Бувай здоров, Іване, до вечора, а увечері побачимось!
Криця з Христиною вийшли, і Чорнота лишився сам, з цікавістю сподіваючись дізнатись, що то Христина вигадала і чим вона хоче його розважити. Аж бачить: іде з сіней Христина і веде за руку хорошу, як ясний світ, дівчину… А дівчина та спустила очі додолу і ховає їх од козака за рясними віями… Аж ось глянула!..
— Боже милий!.. — скрикнув Чорнота. — Це ти, Галочко, моя кохана!..
Галина припала до його ліжка, поклала йому на чоло свою руку і поцілувала в уста.
— Сердешний мій… тобі болить!..
— О ні, моє щастя! Ніщо мені не болить. Нехай мене ще двічі прострелять кулями, аби тільки ти була біля мене!
— Ти сказав тоді, біля Львова, — почала говорити Галина, — що візьмеш мене тільки тоді, коли я прийду до тебе сама, своєю волею… От я й прийшла! Я покинула батька і потай утекла до тебе. Говори ж: чи любиш мене, чи, може…
— Чи треба ж ще це говорити, моя сизокрила голубонька! — перебив її річ Чорнота. — Чи ти ж не бачиш сього по моїх очах? Присягаюся, що кохатиму тебе довіку!
— Вірю тобі, соколе мій, бо люблю тебе і лишаюся біля тебе на все життя!..
XXII
Ще більше місяця після поранення Чорноти Хмельницький з козацьким військом стояв під Замостям, чекаючи, на чому скінчиться обрання короля, і врешті-таки діждав: на сеймі було обрато Яна-Казиміра, і той зразу ж прислав до гетьмана посланця з дуже ласкавим листом, просячи його одвести військо на Україну і обіцяючи прислати туди комісарів, щоб скласти умову про згоду.