— Капітане, — озвався 4пі-ер-квадрат, з насолодою оглядаючи з усіх боків показну постать Небрехи, — більш досконалої, більш вмотивованої, більш вродливої форми мені не знайти! О, я віддав би усі свої патенти, аби бути автором такої незрівнянної істоти, як ви, мій галактичний друже!
— Тож дерзайте, конструкторе! — наполіг капітан Небреха.
4пі-ер-квадрат мало не впав. Та через недосконалість його форми йому не вдалося наочно продемонструвати свій граничний подив. Він тільки захитався з боку на бік.
— Як? — заволав він. — Невже ви ладні стати моїм натурщиком?
— Так!
— І вас не лякає жахлива перспектива дискутувати на тему, хто кого сотворив?
— Анітрохи!
— Але ж майбутні покоління піддадуть сумніву всі ваші докази!
— Хай піддають…
— Капітане, хочете вірте, хочете не вірте, а ви — герой! Ваша сміливість не мас меж!
— Я весь до ваших послуг, колего, — ще раз підкреслив капітан Небреха. — Від вусів до протеза!
— Ой-ой-ой! — зойкнув конструктор, наче його несподівано чимось штрикнули. — Все пропало, капітане! Я ж зовсім забув про ваш протез! От якби ви міцно стояли на двох ногах…
Його світла поверхня знову потемніла. З усього було видно, що 4пі-ер-квадрат огорнув безнадійний розпач.
Та цієї вирішальної миті знаменитий зореплавець наочно довів, що він по праву заслуговує всесвітньої слави несхибного командора, людини з тонким розумом і широким світоглядом.
— Але ж мій штурман ходить на двох ногах! — загримів він.
— Правильно! — зрадів конструктор. Він засяяв, мов китайський ліхтарик. — Капітане, ви — сама мудрість!
— Ура! — чимдуж загорлав я.
А титани думки схопилися з місця і завзято пішли у типовий космічний танок.
Небреха, пихкаючи люлькою, повагом стрибав навколо осі протеза, а 4пі-ер-квадрат обертався навколо нього по класичних орбітах, як віддана планета коло свого життєдайного світила.
Ех, якби мені фотоапарат!
Нарешті енергійний конструктор зупинився і, відсапуючись, мовив:
— А тепер до діла, друзі мої. Я негайно ж наварю у термокамері добірних білків, щоб на завтра все було готове до експерименту. Бувайте, колеги!
І він хутко покотився до вертольота.
А коли вертоліт розтанув у блакитній безодні, капітан Небреха стомлено присів на колоду.
— Скажи мені. Азимуте, що сталося б з людством та й з нами, якби я спокусився на шапку-невидимку і всевидюще око? Я б за нього не заставив і пучки тютюну…
Так! Як і завше, міжзоряний бувалець не схибив і на волосину!
Розділ одинадцятий. З ВОЛОСИНИ У БЕЗОДНЮ
Авжеж, багатьох див я тоді надивився. Є що пригадати.
Узяти хоча б нашу давню суперечку щодо часу, у який ми залетіли. Хоч як це дивно, а ми з капітаном обидва не помилилися. А, коли ви пам’ятаєте, Небреха з самого початку вважав, що ми залетіли у минуле, а я гадав, що у майбутнє. І от маєш! Ми й справді залетіли у сиву давнину, але на власні очі побачили майбутнє. Адже люди теж колись навчаться штучно створювати мислячих істот. Коли не вірите, поспитайте кібернетиків.
Однак наша пригода мало не скінчилася для людства трагічно. Успіх експерименту конструктора 4пі-ер-квадрат висів буквально на волосині, хоч ця волосина і мала вигляд надійного якірного ланцюга. А все через те, що капітан Небреха вперше за час мандрів забарився, хоч і не з своєї вини.
Та розповім, як воно було.
Ранок не віщував ніяких прикростей. Ні капітанові, ні мені. А нам того дня обом добряче перепало.
Нас підняв на ноги вже знайомий гуркіт вертольота, і, коли в обшивку коробки з брязкотом вп’явся магніт, ми вже встигли поодягати скафандри.
Кругловидий конструктор висунувся з вертольота і радо привітався:
— Доброго історичного ранку!
— Салют! — відгукнулися ми.
Тоді 4пі-ер-квадрат скинув мотузяну драбиняку і мовив:
— Прошу на борт, друзі мої. Час не чекає! У мене все готове для експерименту.
Тут ми й вскочили у першу халепу.
Я видряпався на борт спритно, мов мавпа, а от капітан залишився на землі. Він безпорадно тупцював унизу і даремно рив протезом грунт. Та це йому анітрохи не допомагало.
Ось коли я зрозумів, чому конструктор вирішив сотворити АДАМа за моїм образом та подобою. Якби він зліпив автономну довгодіючу аналітичну машину за образом та подобою капітана Небрехи, люди ніколи не каталися б на велосипедах і не зводили б хмарочосів. Адже одноногим особам сходи протипоказані, а ліфти, самі знаєте, над усе полюбляють виходити з ладу.
Хвилини спливали за хвилинами, і конструктор почав не в жарт панікувати.
— Капітане! — благав він. — Хутчіш, капітане! Ви, як досвідчений хірург, ріжете мене без ножа! Нещасна еволюція! У мене ж прохолонуть білки! Засохне мозкова плазма! Випарується суміш з білих і червоних кульок, що мас живити портативний моторчик!
Він у відчаї випнув кілька кінцівок і заходився гамселити ними по власному північному полюсу, ніби жадав вибити з себе нове геніальне конструктивне рішення.