Про УКРЛІТ.ORG

Гетьман Iван Виговський

C. 8
Скачати текст твору: txt (922 КБ) pdf (570 КБ)

Calibri

-A A A+

— Ой, буде вже, буде, моє серденько! Ой, годi вже, годi! Мед таки п’яненький. Я стала така весела од цього меду, що отут незабаром заспiваю на ввесь Київ, — говорила весела тiтка.

— Цьоцю! i справдi, час нам додому. Вертатись смерком я боюсь. Ви ж знаєте, що тепер польськi та українськi католики-пани вертаються на Україну, бо гетьман пускає їх. А мiщани ганяють їх з Києва, на передмiстя. Ще подумакугь, що й ми з тих, що вертаються з Польщi, виженуть i нас на якусь там Куренiвку, — сказала Олеся.

— Отже ж, ти правду кажеш, Олесю Богданiвно! — промовила тiтка.

— Не бiйтесь! Я вас проведу до самої господи, — обiзвався Iван Остапович.

— От за це велике спасибi вам! Ми з вами будемо, як у Бога за дверми, — говорила тiтка, натягуючи на руки товстi рукави кунтуша, пiдбитого лисицями. — Але… сьогоднi ми гостюємо у вас, а завтра просимо гостювати в нас: просимо на завтра вас усiх до мене на пiзнє снiдання або на раннiй обiд.

— Добре, спасибi! — обiзвалась Катерина i її чоловiк.

— I вас просимо вкупi з ними, Iване Остаповичу! Не цурайтесь нашого хлiба-солi, — просила Павловська Виговського.

— О, добре, добре! Спасибi вам за ласкавiсть! — сказав Виговський зрадiвши.

Олеся кинула очима на тiтку i подумала: "Та й хитра ж та догадлива вдалася моя дорога цьоця! Щось вона гадає та метикує, але що, цього не вгадаю…"

I гостi розпрощались з господарями.

Другого дня Катерина не дуже заранi зiбралася на снiдання до цьоцi Павловської. Вона добре знала, що Павловська затягне снiдання пiд раннi обiди, бо була дуже гостелюбна людина, любила веселе товариство, любила гостювати в других, любила i в себе прийняти товариство.

Iван Остапович, Данило й Катерина прийшли до панi Павловської, як сонечко геть-геть пiдбилося вгору. Дiм панi Павловської був такий самий, як i в старого Євстафiя Виговського, тiльки багато просторнiший, хоч i низький, з маленькими вiкнами, перебитими навхрест залiзними зубчастими гратками для оборони од злодiїв. В Павловської скрiзь в покоях було вже поприбирано, скрiзь було чисто й гарно, як у келiях в черниць. В кутку на покутi лиснiли образи, обвiшанi вишиваними рушниками. Перед найбiльшим образом блищала лампадка, неначе в свято. Трохи не на саму середину свiтлицi висунулась низька, присадкувата, як черепаха, широка груба з зелених та синiх кахоль, помальована якимись чудернацькими жовтими квiтками. Ця груба, неначе здорова хмара, крала свiт од маленьких вiконечок i несла в свiтлицю темряву. В дверi виглядали гарненькi головки двох невеличких дочок панi Якилини Павловської, заглядали в свiтлицю i знов ховались. Павловська радо привiтала гостей, а найбiльше Iвана Остаповича. Вона була така привiтна до його, неначе давно його знала i зросла з ним укупi. Вийшла й Олеся, вже багато смiливiша. Вона привiтно обернулась до Iвана Остаповича i смiливiше з ним розмовляла. Гостi посiдали на канапах, схожих на ослони.

— От i спасибi вам, що ви нас одвiдали! Чи знаєте, Iване Остаповичу, що ви менi цiєї ночi снились? — промовила Якилина Павловська.

— I менi ви снились, та так страшно! — прохопилась Олеся i чогось почервонiла.

— Як же я вам снився? — спитав Виговський в Павловської.

— Та якось так чудно. Снилося менi, що ми з Олесею йдемо улицею, а ви летите на баскому конi. На вас червоний кармазин, шапка з червоним верхом, а од кармазина, од шапки i од червоних сап’янцiв пашить полум’ям на всю улицю. "Ой, згоримо! — нiби кажу я до Олесi. — Ой, коли б оце кiнь сипнув снiгом з-пiд копит на це полум’я!" I одразу з-пiд копит посипався метелицею снiг та й погасив те полум’я…

— Ну, хвалить Бога, що ви, цьоцю, не згорiли в тому полум’ї! — обiзвалась Катерина, усмiхаючись.

— А менi ви, пане Iване, снились ще страшнiше, — промовила Олеся. — Снилось менi, десь я неначе йду до святої Софiї, а ви катаєте на страшному конi. Дивлюсь — то ви були на конi, а то вже пiд конем. Кiнь скажено прихкає, пашить паром та все топче вас копитами, топче i бiжить, а ви все лежите пiд ним. Я почала кричати на людей, щоб рятували вас. Коли гляну, ви знов на рвучкому конi гарцюєте на майданi, а потiм дивлюсь — ви знов пiд конем. Господи, як я перелякалась! Прокинулась я i вся дрижу, неначе в пропасницi.

"Ото вразив їх обох! Аж приснився обом та ще тiєї ж самої ночi", — подумала Катерина.

— Що б то вiщував цей сон? Чи добре, чи погане? — сказала Катерина голосно.

— Менi здається, що добре, бо як сниться страшний сон, то вiщує на добро, а як веселий, то на якесь лихо або на хворобу, — промовив Данило.

— Дай, Боже, щоб на добро, щоб я не дурно настрахалась цiєї ночi, — сказала тiтка. — Але ж, пане Йване, в вас кiнь! Чи вiн татарський, чи турецький? Напродиво чудовий та баский!

— Татарський, степовий, гарячий, як огонь, а прудкий, як вiтер, — одповiв Iван Остапович.

— Тим, мабуть, ваш кiнь менi й приснився, що такий баский. Ото якби я була молодша! Як би я на йому оце погарцювала! — сказала тiтка Якилина.

— I я б погарцювала, бо дуже люблю їздити верхи, — обiзвалась Олеся.

 
 
вгору